Zbiorniki na wodę deszczową

Świetnym sposobem na oszczędności jest wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania różnego rodzaju roślin. Wykorzystywanie deszczówki do tego typu rzeczy obniża nam w bardzo dużym stopniu rachunki za wodę. Może wydawać się to abstrakcją, ale jeśli ktoś posiada dość sporych rozmiarów ogródek warzywny i codziennie musi podlewać wszystkie warzywa, to jest w stanie zaoszczędzić do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Poza oszczędnościami używanie wody deszczowej daje nam ten komfort, że nie musimy podłączać się do sieci wodociągowej na ogródkach działkowych, gdzie zwykle nie ma takiego przyłącza.

Polietylenowy pojemnik na wodę deszczową

pojemniki na deszczówkę z polietylenuIstnieje dość sporo rodzai zbiorników na deszczówkę, tak naprawdę prawie każde naczynie może nam posłużyć jako taki zbiornik, pod warunkiem, że będzie wystarczająco duże oraz szczelne. Używanie zbiorników specjalnie zrobionych pod ten cel daje nam dużo większy komfort i pozwala uzyskać jak najwięcej wody deszczowej. Pojemniki na deszczówkę z polietylenu najlepiej się sprawdzają do gromadzenia wody z deszczu. Tego rodzaju zbiorniki dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje. Podział wynika z ich budowy. Pierwszym z rodzai jest zbiornik na deszczówkę wolno stojący, który możemy ustawić w dowolnym miejscu lub pod dachem w przypadku gdy nie ma rynien, tak aby woda z dachu spływała wprost do zbiornika. Ten rodzaj zbiornika posiada otwór na całą swoją długość i szerokość, dzięki temu jest w stanie nazbierać dość sporą ilość wody deszczowej. Drugim rodzajem są zbiorniki na deszczówkę działające w systemie z rynnami. Ustawia się je wprost pod rynną, wkładając ją do środka zbiornika, który posiada taki otwór, aby się ona mieściła. Ten rodzaj zbiorników jest dużo bardziej wydajny, ponieważ zbiera on w sobie wodę deszczową z całej powierzchni dachu. Im większą powierzchnię ma dach, tym więcej jesteśmy w stanie zgromadzić wody w czasie deszczu o danej intensywności. Wydajność zbiorników działających w systemie z rynnami sprawia, że są one dużo popularniejsze.

Zbiornik o pojemności trzystu litrów jesteśmy w stanie nabyć za niecałe siedemset złotych. Taka pojemność zbiornika powinna wystarczyć do podlania roślin na obszarze około dwudziestu arów. Zbiornik w przypadku, gdy kupując go, kierujemy się oszczędnościami na rachunkach za wodę, zwraca się nam około po dwóch latach, a gdy kupujemy go na działkę, gdzie nie mamy przyłącza wodociągowego pozwala nam na zaoszczędzenie kilkuset złotych w samym zakupie, ponieważ przyłącz jest nawet dwukrotnie droższa niż taki zbiornik.