Zastosowanie tkanin poliestrowych w domach

Wybór odpowiednich tkani do wystroju domu często wiążę się z przeczytaniem wielu porad z tym związanych. Moda wystroju wnętrz często ulega zmianom, jednak najistotniejszą częścią są zawsze tkaniny. Wybór tkanin jakie możemy wybrać jest bardzo szeroki. Ważne jest, aby tkaniny na które się zdecydujemy były nie tylko ładne i pięknie stroiły nas dom, ale także były praktyczne i łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu. Również warte uwagi są te materiały, które utrzymują dobrze swoją formę, na przykład niektóre rodzaje poliestrów, które są dzisiaj szeroko stosowane. 

Tkanina poliestrowa w twoim domu

trwałe tkaniny poliestrowePo wyprasowaniu tkaniny poliestrowe zachowują swoją formę przez długi czas, przez co cieszą nasze oko, ale nie wymagają też poświęcania dużej ilości czasu. Trwałe tkaniny poliestrowe są łatwe w oczyszczaniu, gdyż bez problemu można je prać w pralce automatycznej i nie zaszkodzi to w żadnym stopniu materiałowi. Niektóre z tych tkani są na tyle podatne, że nie gniotą się. Sprawia to że po wyjęciu z pralki nie trzeba ich prasować, jeśli odpowiednio je rozłożymy podczas suszenia. Wykonane z poliestru firany i zasłony w mniejszym stopniu przyciągają kurz, a nawet jeśli można je w łatwy sposób otrzepać. Nie niszczą się także one pod wpływem wilgoci, czy też wyższej temperatury, która może być obecna w miejscach gdzie umieszczane są grzejniki, czyli pod parapetami. W przypadku obrusów istotnym elementem jest plamoodporność. Tkanina poliestrowa idealnie się do wyrobu tych artykułów nadaje, gdyż jest wodoodporna i nie wsiąka w nią większość, a prawie wszystkie substancje. Jednak w przypadku materiałów na pościel poliester nie jest przydatny, gdyż łatwo się elektryzuje i nie jest tak przyjemny w dotyku jak tkaniny naturalne. Dekoracyjne firany wykonane z poliestru przez długi czas zachowują swój kolor. Również zasłony nie tracą go, a proces prania nie wpływa znacząco na intensywność barwnika. Coraz częściej decydujemy się na firany, których nie trzeba prasować. Prasowanie zasłon i firan to mozolna i czasochłonna praca, której większość z nas chciałaby uniknąć. Z poliestru wykonywane są również różnego rodzaju materiałowe rolety.

Niektórzy rezygnują nawet z użycia firan tradycyjnych na rzecz właśnie tych praktyczniejszych rolet. Tego typu dekoracje wydają się być praktyczniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jednak wiele osób nie wyobraża sobie wnętrza swojego domy bez dekoracyjnych, przytulnych firan. Warto wybrać trwałe tkaniny poliestrowe, jeśli chcemy aby nasze wnętrze wyglądało nie tylko wyjątkowo, ale także było łatwe w utrzymaniu i sprzątaniu.