Zastosowanie korków do prób szczelności

Dostępne na rynku korki do blokowania instalacji oraz korki przepływowe do rur, przydatne są w przypadku wykonywania prac związanych zarówno z czyszczeniem, inspekcją, konserwacją czy naprawami. Takie pneumatyczne zamknięcia wykorzystywane są w przypadku prac inżynieryjnych, w budownictwie, w usługach komunalnych czy ratownictwie. Sprawdzają się także przy wykonywaniu prób szczelności za pomocą sprzężonego powietrza albo wody. Czy rzeczywiście warto wykorzystywać ten rodzaj korków wykonując próby szczelności?

Zalety stosowania korków pneumatycznych

korek pneumatyczny do prób szczelnościOferowane korki do rur znane są także pod nazwą poduszek zamykających albo uszczelniających. Są one powszechnie wykorzystywane przez firmy budowlane, zakłady robót inżynieryjnych, systemy ratownictwa, straże pożarne czy przedsiębiorstwa eksploatacji dróg. Oprócz tego chętnie z nich korzystają firmy zajmujące się eksploatacją instalacji wodociągowych oraz kanalizacyjnych, a także przemysł ciężki, energetyka, gazownictwo czy przemysł chemiczny. Warto wybrać dobry jakościowo korek pneumatyczny do prób szczelności. Poszczególne korki wyróżniają się różnym zastosowaniem, kształtem budowy (w tym walcowe, poduszki czy stożkowe),  a także blokowanym medium (standardowe, odporne chemicznie oraz odporne na działanie wysokiej temperatury). Na rynku znajdziemy także modele standardowe oraz korki krótkie, które łatwiej są wprowadzane do kanału. Mogą różnić się także ciśnieniem zasilania, które może wynosić na przykład 1,5 bar, 6 bar czy nawet 12 bar. Ten parametr ma bardzo istotny wpływ na ciśnienie wsteczne, które jest powodowane przez medium w przypadku blokowanej instalacji rurowej. Producenci, którzy zajmują się wytwarzaniem takich korków, starają się dopasować oferty do potrzeb poszczególnych klientów i docelowo mają bardzo zróżnicowane pod względem parametrów korki. Są to między innymi modele blokujące i przepływowe o różnych średnicach, modele wielowymiarowe krótkie czy stożkowe. Pozwala to w najbardziej optymalny sposób dopasować rodzaj korka do zastosowania .

W przypadku, kiedy będziemy zainteresowani różnymi rodzajami korków pneumatycznych, w tym umożliwiających wykonywanie prób szczelności, powinniśmy skontaktować się z przedstawicielami danego producenta. Pozwoli to na dokładniej zapoznanie się z ofertą prezentowaną przez producenta, a także z ustaleniem czasu realizacji takiego zamówienia. Warto jednak mieć świadomość, że czas realizacji podawany w kartach produktów, często jest tylko przybliżonym czasem i rzeczywisty okres realizacji zamówienia może być odmienny.