Zastosowanie gumy tkanej

Kto z nas nie lubi ubrań, które nie wymagają szczególnego zapięcia? Bluzka, którą wkładamy przez głowę, elastyczne spodnie na szerokiej gumie  i sweter – w takim zestawie jesteśmy gotowi do wyjścia w trzy minuty. Również ubrania dla dzieci często zamiast wszelkich innych zapięć mają wszytą pod materiał gumę tkaną.

Guma tkana w przemyśle krawieckim

wytrzymała guma tkanaGuma tkana to inaczej taśma elastyczna. Jako dorośli rzadko spotykamy się ze spodniami, które zamiast guzików czy rozporków mają wszytą gumę, jednak jako dzieci na pewno wielu z nas często nosiło spodnie, bez żadnych zapięć. Dziś z odzieżą, która ma wszyte elastyczne taśmy częściej spotykają się kobiety. Wiele spódnic trzyma się w tali właśnie dzięki gumie. Niektóre modele sukienek posiadają wstawki z taśmy elastycznej, dzięki której materiał ciasno, ale swobodnie przylega do ciała. Gdy chcemy pojeździć na desce czy wrotkach czasem używamy ochraniaczy, które zapinamy na rzep przyszyty do pasa elastycznego materiału. Ściągacze w ubraniach to nic innego jak wszyty pod materiał kawałek elastycznej gumy. Wytrzymała guma tkana zachowuje swój kształt i z rozciągniętej formy wraca do swojego pierwotnego kształtu. W skład gumy tkanej najczęściej wchodzi poliester, jako tani i wytrzymały materiał, i rozciągliwe nici lateksowe. W zależności od tego, jaki stopień rozciągliwości chce się uzyskać materiały te są mieszane w różnych proporcjach. Nawet niektóre firmy obuwnicze korzystają z elastycznych gum w produkcji swoich towarów. Są to między innymi łatwe w zakładaniu sandałki lub baleriny. Jeśli szukamy trwałego, ale rozciągliwego materiału elastyczne taśmy możemy nabyć w każdej dobrze wyposażonej pasmanterii. Często są używane przez rodziców, którzy samodzielnie szyją kostiumy na bale przebierańców dla swoich pociech. Białe gumy tkane będą wygodne i zapewnią sztucznym anielskim skrzydłom stabilne umocowanie na kostiumie. Jeśli z jakiegoś powodu przyjdzie nam wszyć w jakąś część garderoby elastyczną taśmę, w internecie znajdziemy wachlarz porad o tym, jak odpowiednio zrobić to samemu w domu. Jednak do takiej obróbki efektowniejsze będzie użycie maszyny krawieckiej niż przeróbki ręczne.

Zastosowanie gumy tkanej to nie tylko wyrobi krawieckie. Stosuje się ją w produkcji mebli i wyrobów tekstylnych. Dostępna w różnych kolorach i wytrzymała jest cennym produktem dla wielu przedsiębiorstw. Możemy przeszukać swoją szafę i znaleźć w niej co najmniej kilka ubrań, w których ją zastosowano. Najczęściej są to rękawiczki i wszelkiego rodzaju ubrania ze ściągaczami.