Zastosowanie Corianu w przestrzeni mieszkalnej

Obecnie w projektowaniu wnętrz coraz częściej sięga się po mniej konwencjonalne tworzywa. Odchodzi się stopniowo od tradycyjnego drewna i kamieni na rzecz innych materiałów. Jednym z nich jest Corian – znana od 1967 roku płyta akrylowo-mineralna, wykonana w  ponad sześćdziesięciu procentach z naturalnych minerałów i w pozostałej części z żywicy akrylowej. Jest on wykorzystywany we wzornictwie oraz przy produkcji elementów wyposażenia wnętrz, zarówno w przestrzeni mieszkalnej jak i użytkowej.

Korzyści wykonania blatów z Corianu

blaty z corianuCorian jako materiał ma szerokie zastosowanie zarówno w przestrzeni mieszkalnej jak i publicznej. Dzięki swoim właściwościom może zostać uformowany dowolnie, według wizji projektanta. Możliwość zastosowania niewidocznych dla oka łączeń znacząco rozwija możliwości jego użycia. Można śmiało stosować go w kuchni, gdzie może mieć kontakt z żywnością. Jest bowiem zupełnie nietoksyczny, a dzięki cechującej go nieporowatości nie wchłania w siebie nieczystości i zabrudzeń. Jest łatwy w czyszczeniu oraz nie robią się na nim plamy. Dzięki temu idealnie nadaje się do zastosowania w przestrzeni publicznej, gdzie higiena i porządek są wysoce cenione. Materiał ten jest ceniony zarówno przez przedstawicieli branży gastronomicznej, jak i hotelarskiej. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie projektantowi zależało na połączeniu nowoczesnego designu ze względami praktycznymi.  Specjalnym zastosowaniem Corianu, poza przestrzeniami mieszkalnymi, jest sektor medyczny. Jako materiał obojętny chemicznie, nie emitujący żadnych gazów, idealnie nadaje się do zastosowania w szpitalach. Również ci, którzy chcą żyć i mieszkać proekologicznie będą zadowoleni z takiego wyboru, gdyż oprócz użycia naturalnych składników podczas produkcji, blaty z Corianu w czasie utylizacji nie uwalniają szkodliwych dla środowiska gazów, tworząc przede wszystkim tlenki węgla. Także sam proces jego produkcji objęty jest surowymi normami i restrykcjami, aby ograniczyć ilość odpadów i zużycie energii w jego trakcie. Z pewnością zadowoli to nawet najbardziej wymagających ekologów.

Jako materiał wykorzystywany w przestrzeni mieszkalnej Corian sprawdzi się idealnie jako blat w kuchni czy łazience. Można też zdecydować się na dodatkowe elementy dekoracyjne, gdyż jego obróbka jest prosta i niezbyt kosztowna, a jego właściwości zapewniają pełną dowolność formowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulokować taki blat pod oknem. Materiał jest bowiem odporny na promieniowanie UV, więc jego kolor będzie utrzymywał się latami. Jest on ciekawą i nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań projektowych.