Zakup nowego domu od dewelopera w 6 krokach

 

Decyzja o zakupie własnego domu lub mieszkania to pierwszy krok w stronę niezależności dla wielu z nas, dlatego o pomoc w poszukiwaniu wymarzonych czterech kątów warto zwrócić się do zaufanego doradcy nieruchomości lub pośrednika. Zanim jednak zdecydujemy się na umówienie spotkania dobrze będzie zastanowić się nad tym, czy interesuje nas transakcja na rynku pierwotnym czy też wtórnym.

Na co zwrócić uwagę kupując dom od dewelopera?

nowe domyW tym artykule krok po kroku omawiam 6 etapów, przez które przejdziesz decydując się na wymarzonego „M” od dewelopera i pokrótce wyjaśniam, dlaczego warto rozważyć sfinalizowanie transakcji na rynku pierwotnym, dlatego też zachęcam się do dalszej lektury, zanim podejmiesz tą ważną życiową decyzję. Jeżeli już udało Ci się znaleźć wymarzoną inwestycję deweloperską pierwszym etapem będzie podpisanie tzw. umowy rezerwacyjnej, która- jak sama nazwa wskazuje- pozwala na zarezerwowanie klientowi danego projektu, który deweloper zobowiązuje się wykonać w określonym czasie. Jesteś zobowiązany do przygotowania z inwestorem takiego dokumentu, jeżeli zakup nieruchomości będziesz finansować z kredytu hipotecznego. Pamiętaj o tym, aby w umowie zawrzeć klauzulę o możliwości odstąpienia od transakcji, która pozwoli Ci zabezpieczyć się na wypadek otrzymania negatywnej decyzji kredytowej. Kolejnym punktem jest przystąpienie do umowy deweloperskiej, która zawierana jest w formie aktu notarialnego. W przypadku inwestycji takich jak nowe domy lub mieszkania wysokość tzw. taksy dla mienia powyżej 60 tys. złotych wynosi ok. 1000 zł oraz 0,4% od nadwyżki powyżej wartości 60 000 zł. Trzecim etapem jest ustalenie harmonogramu płatności transzy, które wpłacamy na rachunek powierniczy. W myśl przepisów środki finansowe przekazywane na rachunek powierniczy deweloper ma obowiązek wykorzystać wyłącznie w celu finalizacji realizowanej dla nas inwestycji. Czwartym punktem jest odbiór techniczny, czyli spotkanie, na którym sporządzany jest protokół zdawczo- odbiorczy nieruchomości. Na tym etapie warto jest zwrócić uwagę na ewentualne wady lub niedociągnięcia, co koniecznie powinno zostać odnotowane w protokole.

Niektórzy deweloperzy jeszcze tego samego lub następnego dnia mogą zdecydować się na przekazanie kluczy (etap 5) przyszłemu właścicielowi mieszkania, jednak nie jest to regułą. Ostatnim przystankiem przed pierwszą poranną kawą w naszym nowym mieszkaniu jest podpisanie umowy o przeniesieniu własności. Sam proces wraz z wpisem do księgi wieczystej i jej uprawomocnieniem się może potrwać nawet do 3 miesięcy.