Zaawansowany dron użytkowy

Bezzałogowe pojazdy latające, jakie wykorzystujemy w trakcie mapowania terenu pod wykonanie projektów muszą spełniać wiele wymagań, spośród których najwyższe osiągi i jakość zdjęć czy nagrań z kamery jest bodaj najważniejszym. Dokładne i czyste zdjęcia mogą być bowiem wykorzystane do dalszych działań bez obróbki czy porównywania ze zdjęciami wykonanymi tradycyjnymi metodami. Oprócz tego, maszyny nie mogą być przesadnie skomplikowane, by nie utrudniać pracy.

Nowoczesny dron do zadań zawodowych

dji mavic 2 pro w sklepieNiejednokrotnie zdarzało się iż maszyny bezzałogowe, które wybieraliśmy do testów, okazywały się całkiem dobre pod względem osiągów, aczkolwiek używanie ich do zadań zawodowych było trudne, przede wszystkim ze względu na skomplikowane sterowanie oraz trudny interfejs elektroniki. Niedawno wybraliśmy nowy dron do testów, gdyż dotychczasowe maszyny zaczęły być przestarzałe, i coraz gorzej współpracowały z oprogramowaniem, jakie służy do tworzenia najdokładniejszych map terenowych do projektów budowlanych czy dokumentacji geodezyjnej. Zamówiliśmy drona DJI Mavic 2 Pro w sklepie zajmującym się sprowadzaniem najlepszych i najbardziej zaawansowanych maszyn zdalnie sterowanych od producentów, i tuż po jego otrzymaniu został on przekazany pracownikom do użycia w terenie. Drony od DJI są znane każdemu użytkownikowi bezzałogowych maszyn latających, a seria Mavic jest spośród nich bodaj najbardziej rozpoznawalną. Model 2 Pro okazał się być bardzo dobrym dronem do zastosowań zawodowych, gdyż w przeciwieństwie do wielu nowoczesnych, profesjonalnych maszyn latających jest on bardzo prosty w obsłudze. Nawet początkujący operatorzy nie mieli zbyt dużych trudności w sterowaniu czy obsłudze podsystemów maszyny, a rozbudowane systemy kontroli lotu zapewniały stabilność nie tylko podczas ruchu, ale również stabilizowały drona w pozycji zawieszenia, pozwalając na wykonywanie najdokładniejszych zdjęć z wysoką rozdzielczością.

Nowoczesna kamera jest w tym modelu połączona z wyznaczonym komputerem za pomocą sieci bezprzewodowej, dlatego też wszystkie wykonane zdjęcia są od razu zapisywane w pamięci jednostki centralnej, i gotowe do obróbki lub przesłania dalej w celu analizy. Mapowanie za pomocą urządzeń GPS, natomiast, nie tylko pozwala na zdalne ustalenie trasy lotu, ale również umożliwia automatyczne przygotowanie mapy terenu, która może być używana nie tylko do wyznaczania dalszego lotu, ale również może być bez trudu zmieniona w dowolnym programie do tworzenia map trójwymiarowych i terenowych.