Wytrzymałe obuwie pracownicze

Praca na stanowisku produkcyjnym wymagała bezwzględnego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, i wielokrotnie zdarzało się iż pracownicy byli karani nawet za najmniejsze odstępstwa od regulaminu. Tak rygorystyczne zasady były wprowadzone przede wszystkim po to, by zapewnić wszystkim pracownikom największy poziom bezpieczeństwa, gdyż podczas pracy nietrudno było o urazy czy wypadki, zwłaszcza podczas obsługi urządzeń. Z tego samego powodu, nasz zakład był jednym z najlepiej wyposażonych, a wszyscy pracownicy byli wyekwipowani odpowiednio do wymagań, stawianych przez ich stanowisko pracy.

Wzmacniane obuwie ochronne

polecane buty roboczeNa stanowiskach obsługi ciężkich maszyn należało zachować szczególną ostrożność, gdyż bardzo łatwo można było tam zaczepić element stroju o ruchome części obsługiwanego urządzenia i doznać poważnego urazu. Zwłaszcza nogi narażone były na uszkodzenie, gdyż obsługa sprzętu wymagała często zachowania bardzo niewielkiej odległości od ruchomych części maszyny. Z tego powodu, zamiast tradycyjnych butów ochronnych, używanych w większości zakładów pracy i obiektów wymagających użycia stroju ochronnego, na naszych stanowiskach używaliśmy bardzo polecane buty robocze, przeznaczone właśnie do ochrony nóg przed bardzo silnymi uderzeniami. Owe buty były przede wszystkim o wiele masywniejsze niż tradycyjne obuwie ochronne, z racji większych i grubszych wkładek z wytrzymałej stali, które osłaniały prawie całą powierzchnię stopy. Mimo iż ograniczały one możliwość swobodnego ruchu, chroniły przed najsilniejszymi uderzeniami, i niejednokrotnie pozwoliły na uniknięcie bardzo poważnego wypadku w trakcie pracy. Zewnętrzna warstwa została wykonana z równie wytrzymałego tworzywa sztucznego, użytego zamiast częściej stosowanej skóry. Owe tworzywo było niewrażliwe na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, ale chroniło również przed szkodliwym wpływem substancji chemicznych, używanych w trakcie procesu produkcyjnego.

Używane przez nas obuwie przydawało się również podczas pracy na śliskich czy mokrych powierzchniach, bowiem podeszwa buta zapewniała bardzo dużą przyczepność, i zapobiegała jakimkolwiek poślizgom nawet na bardzo niepewnym podłożu. Mimo dużej wagi i sztywnych wkładek, nasze obuwie jednak było zdecydowanie bardziej wygodne niż standardowe modele butów roboczych, stosowanych w większości zakładów produkcyjnych. Nawet długotrwała praca w nich nie męczyła użytkownika do tego stopnia co używanie zwykłych butów, przy jednocześnie o wiele większej ochronie, jaką nasze buty zapewniały.