Wykorzystanie systemu cnc w wycinarce plazmowej

Palnik do cięcia plazmowego jest powszechnie stosowanym narzędziem do cięcia metali do różnych celów. Ręczny palnik plazmowy jest doskonałym narzędziem do szybkiego przecinania blachy, blach, taśm, śrub, rur itp. Ręczne palniki plazmowe stanowią również doskonałe narzędzie do żłobienia, do żłobienia połączeń spawanych lub usuwania wadliwych spawów.

Palnik w wycinarce cnc jest sterowany komputerowo

wycinarka plazmowa cncPalnik ręczny może być używany do wycinania małych kształtów z blachy stalowej, ale nie można uzyskać wystarczającej dokładności części lub jakości krawędzi dla większości konstrukcji metalowych. Dlatego konieczne jest użycie urządzenia, jakim jest wycinarka plazmowa cnc. System „plazmy CNC” to maszyna, która przenosi palnik plazmowy i może przesuwać go w ścieżce kierowanej przez komputer. Termin „CNC” odnosi się do „Komputerowego sterowania numerycznego”, co oznacza, że ​​komputer służy do kierowania ruchem maszyny w oparciu o kody numeryczne w programie. W maszynach plazmowych CNC zwykle stosuje się inny rodzaj systemu plazmowego niż w przypadku cięcia ręcznego, który jest specjalnie zaprojektowany do cięcia „zmechanizowanego” zamiast cięcia ręcznego. Zmechanizowane systemy plazmowe używają prostego palnika z lufą, który może być przenoszony przez maszynę i mają pewnego rodzaju interfejs, który może być sterowany automatycznie przez CNC. Istnieje kilka podstawowych maszyn, które mogą nosić palnik zaprojektowany do cięcia ręcznego. Ale każda maszyna zaprojektowana do poważnej produkcji będzie używać zmechanizowanego systemu palnika i plazmy. CNC może być rzeczywistym sterownikiem przeznaczonym do obrabiarek, z zastrzeżonym panelem interfejsu i specjalnie zaprojektowaną konsolą sterującą. Lub może to być tak proste, jak komputer z systemem Windows, na którym działa specjalny program i komunikuje się z napędami maszyny przez port Ethernet. Wiele maszyn podstawowych, HVAC, a nawet niektóre precyzyjne urządzenia jednostkowe używają laptopa lub komputera stacjonarnego jako kontrolera. Aby wyciąć części z blachy stalowej, ruch palnika jest kontrolowany przez CNC. Program części, zwykle tylko plik tekstowy z „kodami M” i „kodami G”, opisuje kontury części oraz moment włączenia i wyłączenia.

Programy części są zwykle tworzone przez oprogramowanie zwane „postprocesorem.które może pobierać geometrię części z pliku CAD i tłumaczyć ją na kody M i kody G, które CNC może odczytać. CNC wymaga również układu napędowego, składającego się ze wzmacniaczy, silników, enkoderów i kabli.Dla każdego silnika istnieje wzmacniacz napędu, który pobiera sygnał niskiej mocy z systemu CNC i zamienia go w sygnał o większej mocy, aby przesunąć silnik.