Wykonałem charakterystykę energetyczną budynku

Jestem z zawodu elektrykiem. Zajmuje się zarówno naprawianiem drobnych usterek elektrycznych, jak i całymi instalacjami elektrycznymi od projektu do wykonania. Ostatnio dostałem zlecenie od klientki, która uważała że jej instalacja elektryczna jest mało wydajna. Takie zlecenia są zawsze bardzo trudne, ponieważ nie ma widocznej na pierwszy rzut oka usterki. Usterkę należy znaleźć samemu. Doradziłem tej pani, aby zdecydowała się na świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które pomoże znaleźć przyczynę słabej wydolności instalacji.

Zalety charakterystyki energetycznej budynku

dokładna charakterystyka energetyczna budynkuMoja klientka była bardzo dociekliwa i poprosiła o wytłumaczenie na czym polega taka dokładna charakterystyka energetyczna budynku, i co dokładnie ona określi. Zapytała także, czy nie wystarczy sam audyt energetyczny. Wytłumaczyłem jej więc, że audyt energetyczny jest jednym z elementów charakterystyki energetycznej budynku. Określa on poziom zużycia prądu w gospodarstwie. Jednakże charakterystyka energetyczna budynku składa się jeszcze z pomiarów, które określają efektywność zużycia tego prądu. Jest to bardzo istotne jeżeli chcemy sprawdzić czy prąd, który generuje nasze gospodarstwo nie przepada w niebyt z powodu na przykład nieszczelnej instalacji elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania wody lub budynku. Powiedziałem mojej klientce także, że wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wiąże się z wystawieniem dokumentu jakim jest certyfikat energetyczny. Jest on ważny 10 lat od momentu jego wystawienia. Co ważne, może on utracić ważność również w momencie, kiedy dokonamy istotnej zmiany w instalacji elektrycznej, na przykład wymienimy okablowanie, albo wykonamy nowe łącze. Na dokumencie tym zawarte są wyniki pomiarów, ale także opinia o stanie instalacji elektrycznej w budynku oraz zalecenia, która mogą pomóc w osiągnięciu lepszych wyników, czyli poprawienia stanu instalacji elektrycznej w budynku. Moja klientka zdecydowała się wykonać w swoim mieszkaniu takie pomiary.

Podpisałem więc z nią umowę na wykonanie charakterystyki energetycznej budynku i zabrałem się do pracy. Samo zrobienie pomiarów trwa dosłownie chwilę, jednakże następnie musiałem spędzić cały dzień na sporządzaniu odpowiednich wniosków. Dzięki charakterystyce energetycznej budynku szybko znalazłem problem niskiej wydajności instalacji elektrycznej w mieszkaniu mojej klientki. Po prostu miała ona stare aluminiowe okablowanie. Wymienienie ich na miedziane pomogło bardzo szybko rozwiązać jej problem.