Wybór nowego materaca

Być może Twój stary materac już się zużył, zmieniasz łóżko na większe/mniejsze, chcesz coś bardziej wygodnego. Niezależnie od powodów nad wyborem nowego materaca warto się trochę zastanowić. Nie powinniśmy podejmować decyzji pochopnie, ponieważ higiena snu w wysokim stopniu zależy właśnie od materaca. Źle dobrany lub kiepskiej jakości materac może sprawić, że zaczną nam dokuczać bóle kręgosłupa. A tego przecież nie chcemy. Niestety niewielu ludzi wiąże swoje dolegliwości z materacem zrzucając winę na system pracy.

Rodzaje materaców

materaceWyróżniamy dwa główne podziały materaców. Po pierwsze materace dzielimy ze względu na użyte wypełnienie. Kiedyś mieliśmy do dyspozycji materace piankowe bądź sprężynowe. Czasami występowało połączenie obu tych wypełnień. Aktualnie piankowe materace nie są zalecane, są one najniższej jakości i nie są zbyt żywotne. Nawet najnowocześniejsza pianka z czasem się odkształci i nie będzie tak sprężysta. Technologia jednak idzie do przodu i teraz mamy o wiele większy wybór materaców. Popularne i najzdrowsze są materace na sprężynach z wypełnieniem z włókna kokosowego. Sprężyny, które wykorzystywane są obecnie, wykonane są z metali odpornych na rozciąganie. Dzięki temu trzymają kształt przez lata. Włókno kokosowe jest naturalne, dlatego jest najzdrowsze dla naszego ciała. Jednak jeśli nie zależy nam na naturalności możemy wybrać specjalne poliestrowe wypełnienie. Poliester sam w sobie nie przepuszcza powietrza jednak ten użyty w materacach ma specjalną strukturę, która sprawia, że włókno jest oddychające. Materace są bardziej przystępne cenowo niż z włókna kokosowego, a również świetnej jakości. Drugi podział to ten ze względu na materiał zewnętrzny. I w tym przypadku niezaprzeczalnie wygrywają tkaniny naturalne, takie jak len, czy bawełna. Jednak podobnie jak w przypadku wypełnienia, stosowane są również tkaniny syntetyczne, mające inną strukturę od tych tradycyjnych. Poliester może się jednak nieco elektryzować, co nie ma miejsca w przypadku lnu czy bawełny. Naturalne materiały również łatwiej doczyścić.

Na samym początku zalecałabym odrzucenie materaców z pianki. Nie posłużą nam długo, a sama pianka jest również tworzywem sztucznym, niezbyt zdrowym dla organizmu. Lepiej sięgnąć po nieco nowocześniejsze technologie i wybrać materac sprężynowy z wypełnieniem poliestrowym. Wypełnienie to najczęściej ma postać małych kulek, co sprawia, że materac jest równie sprężysty na całej powierzchni. Jeśli chodzi o pozostałe parametry to już jest kwestia potrzeb i preferencji.