Wybór desek na taras lub balkon

Przed sezonem letnim warto pomyśleć o tym, jak spędzać będzie się czas na zewnątrz w najbliższym otoczeniu naszego domu lub mieszkania. Wiele osób ma możliwość wykorzystania w tym celu swojego balkonu lub werandy. Popularnie wykorzystuje się w ich konstrukcji i wykończeniu drewno. Na co warto więc zwracać uwagę przy jego wyborze tak, by służyło nam ono jak najdłużej?

Drewno egzotyczne na każdą pogodę

deska tarasowa egzotycznaZdarza się, że przy budowie tarasów wykorzystywane są rodzime gatunki drewna. Nie ma w tym nic złego, dopóki zostało ono prawidłowo zabezpieczone, a pielęgnacja takiego tarasu przebiega poprawnie przed i po sezonie. Na rynku jednak istnieją dedykowane do tego typu zastosowań gatunki drewna. Warto więc zwrócić uwagę na deski tarasowe egzotyczne. Charakteryzują się one dużą twardością. Dzięki temu zużywają się w niższym stopniu i mogą być użytkowane przez lata. Kolorystyka takiego drewna może być też dla wielu bardzo atrakcyjna. Paleta dostępnych barw przechodzi od brązów przez czerwienie, aż niemalże czarnych odcieni. Jedna deska tarasowa egzotyczna może charakteryzować się wieloma kolorami. Poza tym znana jest ich odporność na różne warunki atmosferyczne. Niska porowatość po poprawnym zabiegu impregnacji staje się odporna na działanie deszczu. Sprawia też, że woda nie dostaje się do wnętrza deski. Montaż desek tarasowych przebiega w kilku etapach. Najpierw trzeba zbudować konstrukcję nośną tarasu. Jeżeli powstać ma on na betonowym podłożu, wymagane będzie rozstawienie specjalnych wsporników. Dopiero na gotowej konstrukcji układa się deski. Przy budowie, pamiętać trzeba też o tym, by woda deszczowa miała gdzie spływać i nie rozlewała się w kałuże na tarasie. W ten sposób może szybko dojść do zniszczeń w strukturze drewna. Jeżeli ktoś do dyspozycji ma tylko balkon, również bez wahania może użyć desek tarasowych. Egzotyczne drewno sprawdzi się tak samo dobrze, jak w przypadku tarasu. Przy montażu jednak trzeba pamiętać o specjalnych matach odprowadzających wodę, a także wspornikach, gdyż na balkonie trudniej wodzie spłynąć.

Przy konstrukcji tarasów i układaniu podłóg balkonowych coraz częściej sięga się po specjalnie przygotowane deski tarasowe. Wśród nich popularność zyskują te z drewna egzotycznego, które zastępują materiał z rodzimych gatunków drzew europejskich. Ich poprawny montaż i użytkowanie zapewnią, że będą nam one służyć latami. Natomiast ich wyjątkowy wygląd i kolory, długo cieszyć będą oczy wypoczywających na nim latem mieszkańców, a także ich gości.