Wybieramy odpowiednie pełne czapraki

Każda osoba interesująca się tematyką jazdy konnej zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dobranie siodła. Jest to istotne dla wygody jazdy, a także dla zdrowia konia. Znacznie mniej uwagi przywiązuje się natomiast do wyboru odpowiednich czapraków. Warto jednak wiedzieć, jakie kryteria wyróżniają dobry jakościowo czaprak oraz na co zwrócić uwagę w momencie decyzji o jego zakupie. Istotne mogą być zarówno zastosowane materiały, jak i sposób wykonania. Co jeszcze jest ważne w czasie zakupu czapraka?

Decydujemy się na pełne czapraki

mustang - czapraki pełnePojęcie czaprak oznacza inaczej podkładki pod siodło, które współcześnie coraz częściej wykonywane są zarówno z warstwy tkaniny, jak i odpowiedniego wypełnienia. Taki dodatek ma spełniać kilka istotnych funkcji. Pierwszą z nich jest ochrona końskiego grzbietu przed otarciami, dodatkowo amortyzuje wstrząsy. Dodatkowo zwiększa komfort jazdy i pozwala zniwelować odczuwanie nierówności na siodle. Trzecią istotną zaletą jest pochłanianie potu i jednoczesna ochrona siodła przed nim, co pozwala zachować zarówno czystość, jak i lepszą jakość osprzętu. Dla wielu osób istotna jest również funkcja estetyczna, ponieważ taki czaprak będzie mógł na przykład prezentować barwy klubowe. Jeżeli interesuje nas mustang – czapraki pełne powinny być najwyższej jakości. Warto wiedzieć, że czapraki należy dopasować do typu siodła, w związku z czym znajdziemy modele ujeżdżeniowe, skokowo-wszechstronne, jak i westernowe. Ich profilowanie jest ułożone zgodnie z linią siodła, przez co modele ujeżdżeniowe są znacznie dłuższe i mają prostokątny kształt, natomiast czapraki skokowo-wszechstronne są wysunięte do przodu. Należy mieć świadomość, że czaprak nie powinien w ścisły sposób przylegać do grzbietu swoją środkową częścią, a jedynie wypełniać tunel, ponieważ w innym wypadku szew może powodować otarcia. Przy wyborze optymalnego modelu powinniśmy również wziąć pod uwagę wielkość konia. Większość producentów stosuje specjalne który, które pomagają dobrać najbardziej optymalny model.

Oprócz odpowiedniego rozmiaru i profilu, niezwykle istotnych będzie kilka innych szczegółów. Pierwszym z nich będzie materiał, z jakiego wykonany jest wybrany przez nas model. Powinien być on materiałem przepuszczalnym, szczególnie od strony wewnętrznej. Ważnym elementem jest również rodzaj wypełnienia oraz jego grubość. Wiele osób ceni cienkie czapraki ze względu na lepszy komfort i przewiewność, inne osoby doceniają grubsze za lepszą amortyzację. Pozostaje więc to kwestią w pełni indywidualną, co nam będzie odpowiadało.