Wkręty farmery do pokryć dachowych

W budynkach i budowlach są miejsca, które są znacznie bardziej niż inne, narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Do takich miejsc należą wszelkiego rodzaju attyki, dachy oraz parapety. Musimy więc odpowiednio zadbać o to, aby były one zabezpieczone przed działaniem wody opadowej oraz innych czynników zewnętrznych. Bardzo często do takich celów służy różnego rodzaju blacha. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy ją przed korozją to mamy pewność, że jest to materiał odporny na deszcz oraz wiatr.

Odpowiednie zamocowanie blachy

wkręty farmeryPod warstwą blachy często znajdują się materiały, które nie są odporne na zawilgocenie. Jeżeli pozwolimy na to, aby dostała się do nich woda, narażamy je na szybsze zniszczenie. Dlatego musimy pamiętać o tym, żeby nie mocować stalowych płyt za pomocą byle jakich wkrętów lub kołków. Takie rozwiązanie jest nieszczelne i może nie ochronić wystarczająco warstw konstrukcyjnych. Użycie normalnych wkrętów i śrub skutkuje tym, że powinniśmy użyć specjalnego silikonu i dokładnie zabezpieczyć ich główki. Po jakimś dłuższym czasie elastyczny materiał traci tą cechę i pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zaczyna kruszeć. Rozwiązaniem tego problemu są wkręty farmery, które są powszechnie używane przez dekarzy. Farmer jest to gwintowana śruba samowiercąca. Posiada tak wyprofilowane ostrze, że bardzo łatwo przewierci się przez każdą blachodachówkę oraz bardziej wytrzymałe cienko powierzchniowe stale ocynkowane. Najważniejszą cechą tego łącznika jest to, że posiada on specjalną zmodyfikowaną główkę. Zwykłej, metalowej podkładce, towarzyszy bowiem druga obręcz wykonana z gumy. Dzięki temu, kiedy wkręcimy śrubę, główka dociska gumową podkładkę do powierzchni blachy i powoduje w ten sposób uszczelnienie połączenia. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dekarze tak chętnie korzystają z tego rozwiązania. Farmery możemy bardzo łatwo kupić w różnych rozmiarach i kolorach. Czasami musimy głębiej zakotwić łącznik w nośnym elemencie konstrukcji lub przewiercić się przez grube, wielowarstwowe płyty dachowe i wtedy doskonale sprawdzą się wkręty z dłuższym trzpieniem.

Wkręty farmery wykorzystywane są do mocowania blach dachowych zarówno do krokwi więźby drewnianej, jak i stalowych dźwigarów kratownicowych. Mają bowiem bardzo ostre ostrze, które przewierci się zarówno przez miękkie jak i znacznie bardziej twarde materiały. Oznacza to, że takie samowiercące śruby są bardzo uniwersalne i można je stosować zarówno przy pracach dekarskich na małych domkach jednorodzinnych, jak i dużych halach przemysłowych.