Ważna halowa impreza jezdziecka

Bogacące się społeczeństwo orientuje się na kosztowne rozrywki   i sporty. Niewątpliwie należy do nich jeździectwo. Osoba chętna dosiąść konia, zanim tego dokona, musi wyposażyć siebie i konia w niezbędne akcesoria o wartości kilku tysięcy złotych, do tego dochodzi koszt zakupu lub dzierżawy konia. Pomimo takich wydatków jazda konna cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i  dorosłych. Jest więc zrozumiałe, że uprawiający jeździectwo chętnie rywalizują między sobą w  różnych konkurencjach i dla nich zorganizowano halowe zawody.

Co to jest Cavaliada?

halowa CavaliadaZawody jeździeckie odbywają się w kilu konkurencjach  są to skoki przez przeszkody, ujeżdżanie, wyścigi indywidualne i wyścigi zaprzęgów.  Rywalizacja w tych konkurencjach  w grupach wiekowych i umiejętnościowych  w ciągu kilku dni  w pomieszczeniu zamkniętym, to halowa Cavaliada. Impreza ta organizowana jest każdego roku i ma charakter międzynarodowy. Dedykowana jest prawdziwym amatorom, zrzeszonym i niezrzeszonym. Dla profesjonalistów sportowych organizowane są imprezy, w których udział warunkowany jest osiągnięciami w danej konkurencji, a wyniki konkursów ujmowane są międzynarodowymi rankingami. Czynni miłośnicy jeździectwa, którzy ten sport traktują rekreacyjnie, nie stronią od rywalizacji i chętnie biorą udział w zmaganiach, które są do nich adresowane podczas Cavaliady. Dla przeprowadzenia takiej imprezy potrzebna jest odpowiednia przestrzeń pod dachem, na której można ustawić  parcour konkursowy oraz przeprowadzić wyścigi zaprzęgów i pokaz ujeżdżania. Ponadto potrzebne są  pomieszczenia dla koni i dla zawodników też. Dlatego Cavaliady halowe odbywają się zwykle w dużych  miastach, które dysponują odpowiednimi halami. Umiejętności koni i jeźdźców oceniane są przez sędziów, specjalizujących się w tych dyscyplinach sportu.  Oczywiście każda z ”końskich” dyscyplin ma  odpowiedni regulamin,  określający zasady rywalizacji  i oceny.  Bardzo ważnym elementem rywalizacji  jest odpowiednie ustawienie parcouru. Zadanie to, pod nadzorem sędziego, wykonywane jest przez specjalistę, który autoryzuje ustawiony tor. Regulamin określa  długość  toru, ilość i rodzaj  przeszkód oraz odległość między nimi.

Stopień trudności danego toru wynika z kolejności ustawionych przeszkód i odległości między nimi.  Przeszkody ustawiane są jeszcze do konkursu potęgi skoku. Pozostałe dyscypliny, czyli ujeżdżanie i wyścigi zaprzęgów wymagają tylko wolnej przestrzeni . Oczywiście zmagania sportowe koni muszą odbywać się na odpowiednim gruncie. W hali, jest to zwykle podłoże piaszczyste. Cavaliada, chociaż jest imprezą sportową, ma również odpowiednią oprawę towarzyską, gdyż osoby, które spotykają się tutaj uważają się za „high society”.