W jaki sposób inwestować?

 

W dziedzinie aktywności biznesowej, jaką jest inwestowanie nie ma prostych odpowiedzi na pytanie o sposób inwestycji. Moja podpowiedź, ale nie odpowiedź, może być następująca: najważniejszą rzeczą w inwestowaniu pieniędzy jest zrozumienie zasad pomnażania kapitału za pomocą inwestycji, zrozumienie mechanizmów inwestycyjnych i poznanie specyfiki platformy służących do inwestowania. Nie ma gotowych odpowiedzi na temat sposobów inwestowania. Jest to droga, którą każdy przechodzi uwzględniając przy tym swój charakter i swoje zainteresowania.

Inwestuj w wiedzę i zainteresowania

jak zainwestować pieniądzeJeżeli interesujesz się sytuacją międzynarodową, handlem międzynarodowym to zainteresuj się inwestowaniem w waluty na rynku FOREX. Jeżeli interesuje Cię polska gospodarka i masz jakieś pojęcie o funkcjonowaniu którejś z branż to możesz powoli inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeżeli znasz podstawy funkcjonowania rynku pożyczkowego to skup się na social lending i odwiedź którąś z platform oferującą finansowanie na zasadach P2P. Sam proces inwestycyjny jest uzależniony od platformy, z którą mamy do czynienia. I tutaj kolejna dobra rada: skupmy się na całościowym poznaniu danej platformy. Bardzo często, dla nowych użytkowników, udostępnione są wersje demo danych platform, na których możemy, na podstawie prawdziwych danych, podejmować decyzje inwestycyjne grając wirtualnymi pieniędzmi. Jest to bardzo ważny aspekt życia inwestora. Oczywiście, jeżeli możemy sobie na to pozwolić pod względem finansowym to możemy poprosić biuro maklerskie o pomoc w obsługiwaniu naszego interfejsu na GPW, ale co do zasady, transakcje przeprowadza się teraz samodzielnie. Jak zainwestować pieniądze? W sposób zgodny z naszymi zainteresowaniami. Nie inwestujmy pieniędzy w rynki kapitałowe lub w branże, których schematów działania nie rozumiemy. Na GPW pojawiła się ostatnio firma zajmująca się produkcją i odnajdywaniem nowych leków na raka. Poza tym, że jest to przedsięwzięcie doniosłe i które powinno zainteresować każdego świadomego mieszkańca planety to szczegółowa wiedza na temat działania branży biotechnologicznej i farmaceutyki w ogóle, jest mi nie znana, stąd nie zdecyduję się na tego typu inwestycje.

Starajmy się inwestować pieniądze tam, gdzie mamy jakąś wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania danego rynku. Nie bez przyczyny mówi się, że za wielkimi kapitałami największych amerykańskich inwestorów stoi wiedza. Przecieki z zarządów największych firm, działania due dilligence, wywiad gospodarczy, to wszystko składa się na przemyślane inwestowanie na rynku kapitałowym.