Usługi świadczone przez optyków

W salonie optycznym możemy w rzeczywistości załatwić zdecydowanie więcej ważnych spraw, niż by nam się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Zastanówmy się jednak na samym początku, po co w ogóle do takiego salonu idziemy, bo nasze potrzeby mogą być mocno zróżnicowane. Jest to przecież doskonały miejsce, żeby przekonać się jakie oprawki w tym sezonie zostały wprowadzone do ciekawej oferty. Współpracy z optykiem jednak nie musimy się obawiać, jeżeli takowa będzie w ogóle konieczna, bo jest to przecież specjalista z naprawdę szerokimi kwalifikacjami, o czym możemy przekonać się, poznając zakres świadczonych przez niego usług.

Kto przychodzi do profesjonalnych optyków?

optykZacznijmy jednak po kolei rozróżniać osoby przychodzące do miejsca, w którym na co dzień profesjonalnie swoje obowiązki zawodowe wykonuje optyk. Mogą to być osoby, które mają już recepty na konkretne okulary lub też takie, które zdają sobie sprawę ze względu na własne obserwacje, że muszą wymienić swoje szkła na nowe, ale nie znają szczegółów. Nie jest to problem, bo w ramach usług świadczonych przez optyka może być przy użyciu profesjonalnego sprzętu wykonane badanie, które pomoże dokładnie dopasować parametry nowych szkieł. Jeżeli natomiast takie parametry są już znane, bo można je odczytać z recepty, to optyk zajmie się na pewno sprowadzeniem wszystkiego, co jest potrzebne, żeby takie okulary rzeczywiście mogły być wykonane. Przy okazji takich działań optyk na pewno będzie pytał, z jakiego materiału mają być wykonane nasze szkła i tutaj często zdecyduje się na wykorzystanie katalogów pochodzących od różnych producentów. Ciągła współpraca z takimi producentami szkieł okularowych pomaga mu szybko i skutecznie realizować zlecenia klientów, nawet jeżeli te są dość specyficzne. Niektórzy przychodzący do gabinetu optyka wymieniają swoje oprawki ze względu na estetykę i wtedy może się on zająć na przykład przełożeniem starych dobrych szkieł do nowych oprawek.

Wie doskonale jak zmieniać ich rozmiary, bo dysponuje odpowiednim sprzętem, zręcznością i doświadczeniem. Oprawki okularowe mają w praktyce bardziej skomplikowaną budowę, niż wydaje nam się na pierwszy rzut oka i dlatego, jeżeli coś ulegnie w nich awarii, to powinniśmy je zanosić tylko i wyłącznie do profesjonalnego optyka, bo on będzie najlepiej wiedział jak usunąć usterki. W wielu przypadkach taka naprawa w praktyce okazuje się znacznie tańsza niż wymiana całych oprawek. Optykom zawdzięczamy również możliwość kupienia nowego etui czy ścierek przystosowanych do czyszczenia okularów.