Szkolenie operatora drona z certyfikatem

Nakręcenie amatorskiego filmu za pomocą drona nie było żadnym dużym wyzwaniem dla kogoś, kto miał choćby podstawową wiedzę o pilotażu i trochę wprawy w operowaniu konkretnym używanym modelem. Sam również zaczynałem na maszynie bardzo podstawowej, przez długi czas uważając iż taki model w zupełności mi wystarczy. Dopiero gdy zacząłem własną działalność jako kamerzysta z dronem, wymieniłem starego drona na zaawansowany, bardzo skomplikowany model z wieloma funkcjami.

Szkolenie na certyfikowanego operatora drona

szkolenia na dronyNiestety, okazało się iż praca jako operator drona wymaga więcej niż tylko samej maszyny i dobrych chęci. Mimo posiadania naprawdę wysokiej klasy sprzętu i dużych umiejętności, wielu potencjalnych pracodawców wymagało posiadania certyfikatu odbycia profesjonalnego szkolenia na drony. Było to wymaganie ze względów bezpieczeństwa, co w wypadku dużych imprez było dość zrozumiałe. By nie stracić okazji na połączenie pasji z pracą, sam zapisałem się na takie szkolenie. Miało ono trwać około sześćdziesiąt godzin, i obejmować zagadnienia zarówno techniczne, jak i podstawy pilotowania, jak i zaawansowane techniki obsługi drona i wszelkich skomplikowanych funkcji modeli z wyższej półki. Szkolenie miało zakończyć się testem praktycznym, po którym mogłem otrzymać certyfikat operatora, dzięki któremu będę uprawniony do filmowania dronem na dużych imprezach masowych. Samo szkolenie okazało się bardziej wymagające, niż pierwotnie przypuszczałem. Kurs pilotażu obejmował zarówno modele typowo do filmowania, ale również sterowanie dronem wyczynowym i techniki pilotażu w trudnych warunkach, jak również zachowanie podczas awarii. Część techniczna miała na celu nauczyć operatorów ograniczonej naprawy usterek i konserwacji maszyny, W programie był również kilkugodzinny wykład o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa, odległości od filmowanego miejsca czy wysokości. Była to naprawdę duża ilość nowych informacji, bardzo przydatnych dla ludzi którzy używają dronów jako narzędzi pracy, ale również do amatorskiego użytkowania, jak i do pokazów wyczynowych.

Kurs nie należał do łatwych, jak można było się spodziewać po profesjonalnym szkoleniu, aczkolwiek zdałem bez większych trudności, gdyż informacje które instruktorzy przekazywali były łatwe do przyswojenia, ale też bardzo użyteczne w wielu sytuacjach. Mając certyfikat przeszkolonego operatora drona, mogę obecnie śmiało wykonywać zawód kamerzysty bez absolutnie żadnych trudności, gdyż pracodawcy patrzą bardzo przychylnie na osoby z kwalifikacjami, które owe szkolenie daje.