Szamba betonowe i ich zastosowanie

 

Gdy buduje się dom jednorodzinny, oprócz zaprojektowania domu, jego pomieszczeń i wymiarów, musimy także zaplanować łącza wodne i kanalizacyjne. Jeżeli planujemy budowę domu z dala od wielkich zabudowań aglomeracyjnych, często nie ma możliwości przyłączenia systemu kanalizacyjnego domostwa do centralnej oczyszczalni ścieków. Wtedy trzeba pomyśleć o zainstalowaniu szamba bezodpływowego. 

Jak wybrać najlepszy zbiornik na szambo?

producenci szamb betonowychWiele jest modeli zbiorników takich jak szamba, o różnych kształtach i zbudowanych z różnych materiałów. Obecnie na rynku najczęstszym rozwiązaniem są betonowe zbiorniki na szambo, chociaż coraz częściej są one wypierane przez szamba wykonane ze sztucznych materiałów, takich jak plastik. Jest szereg uwarunkowań, na które trzeba zwrócić uwagę, dokonując wyboru betonowego zbiornika na szambo. Musi ono być budowane z takiej mieszanki betonu, która jest odporna na korozję. Dodatkowo ważne jest, aby taki beton znosił dobrze nacisk podłoża. W ścianę takiego szamba wbudowane jest specjalne zbrojenie, które chroni zbiornik przed pękaniem i naporem gleby. Ściany zbiornika muszą być odpowiednio grube, dzięki czemu nie kruszeją. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem zbiornika na szambo, ponieważ jest to inwestycja na lata, a może nawet na całe życie. Ponadto taki zbiornik nie może ulegać awariom, ponieważ taka awaria nie dość że jest bardzo droga w naprawie, to dodatkowo sprawia, że trzeba rozkopywać teren przy domu, tam gdzie zakopany jest zbiornik. Producenci szamb betonowych oferują różne modele zbiorników. Mogą to być zbiorniki o owalnym kształcie bądź prostokątne. Bardziej zalecane jest zamontowanie owalnego szamba, ponieważ ścianki takiego zbiornika posiadają lepsza łączenia i są bardziej odporne na kruszenie i korozję. Wśród modeli wyróżnia się także szamba jedno, dwu lub trzykomorowe. Profesjonalna firma oferująca zbiorniki na szambo, nie tylko pomoże nam w doborze najodpowiedniejszego zbiornika – z reguły zbiornik dobiera się do rodzaju gleby -, ale także specjalnym, ciężkim sprzętem dowiezie do nas taki zbiornik i w odpowiednim miejscu go zamontuje. Żeby taki zbiornik umocować pod ziemią potrzebne są wykopy koparką. Taka firma doradzi również, gdzie najlepiej jest zamocować taki zbiornik –  nie może to być miejsce koło bram czy koło wjazdów. Także pokrywa zbiornika musi znajdować się w bezpiecznej odległości od domu, tak żeby nikt koło niej nie musiał przechodzić. Specjalny szambowóz będzie za dodatkową opłata odprowadzał od tej pory z naszej działki nieczystości.

Zamontowanie zbiornika na szambo, to uniwersalne rozwiązanie, szczególnie w Polsce, wszędzie tam, gdzie nie można przyłączyć rur kanalizacyjnych domostwa do centralnego systemu odprowadzania ścieków. Producenci szamb oferują różne zbiorniki, o różnych kształtach i wykonane z różnych materiałów. Mogą to być szamba betonowe, jak i plastikowe. Ważne żeby były odporne na korozję, kruszenie i nacisk w podłożu, czyli w glebie.