Sufit podwieszany inaczej

Wykończenie mieszkania stanowi nie lada pole do popisu. Możliwości na stworzenie niepowtarzalnej przestrzeni z użyciem nietuzinkowych sposobów na poszczególne elementy wykończenia jest tyle, ile samych inwestorów. Natomiast producenci materiałów budowlanych co rusz zaskakują nas nowymi pomysłami na nietypowe wykończenie ścian czy sufitów naszych mieszkań. Gdy mowa o ścianach, opcji jest naprawdę wiele. Co jednak z sufitem? Czy może wyglądać inaczej, niż pomalowany białą farbą?

Sufit napinany i jego zalety

sufity napinaneNajczęściej stosowaną praktyką dotyczącą wykończenia sufitu jest stworzenie białej, jednolitej i niczym niewyróżniającej się powierzchni. Nieco więcej polotu można zauważyć w wypadku sufitów podwieszanych. Za pomocą tej metody można stworzyć nieco ciekawsze i bardziej zróżnicowane formy zdobione ciekawym oświetleniem. Sufity podwieszane najczęściej wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Jednak w zależności od wielkości sufitu oraz skomplikowania prac, czynności te zajmą kilka dni. Montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k wymaga ponadto wyniesienia z pomieszczenia mebli, a w zasadzie opróżnienia go w całości. Nie obejdzie się oczywiście bez dużej ilości pyłu powstającego podczas cięcia płyt. Zupełnie innym pomysłem na sufit podwieszany są sufity napinane. Ten rodzaj sufitu nie wiąże się z dużym nakładem pracy, ani też z bałaganem. Nie trzeba nawet opróżniać pomieszczenia, ponieważ montaż sufitu napinanego to zupełnie czysta i nieinwazyjna praca. Czym są sufitu napinane? Ten rodzaj sufitu stworzony jest z podwieszanej folii PCW, która montowana jest z użyciem nagrzewnicy. Folia ta jest niezwykle trwała, wytrzymała, odporna na wilgoć (możliwość montowania w łazience), oraz lekka (nie obciąża stropu). Sam montaż tego rodzaju sufitu jest bardzo prosty. Do ścian przykręca się aluminiowe profile, w które wpinana będzie folia. Folię podwiesza się najpierw w narożnikach, następnie podgrzewa ciepłym powietrzem z nagrzewnicy, dzięki czemu staje się ona elastyczna i zwiększa swoją powierzchnię. Tak przygotowaną folię wpina się w aluminiowe profile. Folia po ostygnięciu napina się tworząc gładką i jednolitą powierzchnię.

Ten rodzaj aranżacji sufitu ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim szybki i łatwy montaż, wystarczy kilka godzin pracy. Folię można zdemontować w każdej chwili, więc w razie awarii instalacji ukrytych pod sufitem nie będzie problemu aby do nich dotrzeć, a po naprawie ponownie zamontować sufit. Folia nadaje się do odkurzania, a nawet delikatnego mycia. Dodatkową zaletą jest fakt, że folię przeznaczoną na sufit napinany można barwić na wybrany kolor, można też zamówić folię z grafiką, a nawet indywidualnym nadrukiem.