Sprawdzony sposób na uzdatnianie wody

Aby móc cieszyć się w domu wodą o dobrych parametrach, pożądanym smaku i zapachu, najczęściej trzeba o to zadbać we własnym zakresie. Coraz częściej wykorzystuje się do tego stacje uzdatniające wodę, które działają kompleksowo i poradzą sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń. Jak działa takie urządzenie, gdzie je zaplanować oraz jak obsługiwać? Przed zakupem warto zasięgnąć wiedzy o zasadach działania tego skutecznego sposobu na czysta wodę w domu.

Najlepsze miejsce na domową stację uzdatniania

sprawdzona domowa stacja uzdatniania wodyW domach jednorodzinnych bardzo często czerpiemy wodę z własnej studni. Jest to bardzo wygodne pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni system filtracji i uzdatniania wody, który oczyści ją ze wszystkiego, co niepożądane oraz poprawi jej właściwości organoleptyczne. Sprawdzona domowa stacja uzdatniania wody to urządzenie, które pozwoli na kompleksowe oczyszczenie wody i przygotowanie jej do użytku. Zastosowanie tej metody spowoduje, że bez obaw będziemy mogli pić wodę prosto z kranu. Punktem wyjścia do zaplanowania całej instalacji uzdatniającej jest zbadanie wody płynącej z naszego kranu. Na podstawie otrzymanych wyników można będzie dopasować rodzaj złoża (jednego lub kilku, jeśli woda jest naprawdę złej jakości), które będzie odpowiadać za jej filtrację. Sprawdzona domowa stacja uzdatniania wody jest dość sporym urządzeniem, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Warto już na etapie budowy przeznaczyć odpowiednią przestrzeń dla stacji tak, aby jej obsługa (choć prosta) była wygodna. Urządzenie to zbudowane jest z kolumny ciśnieniowej, w której znajduje się złoże filtracyjne, z głowicy sterującej oraz z dodatkowego zbiornika, w którym mieści się roztwór regeneracyjny. Kolumna ciśnieniowa i zbiornik regeneracyjny mogą być w osobnych obudowach lub też we wspólnej (urządzenia kompaktowe). Może zdarzyć się, że nasza woda wymaga więcej niż jednego rodzaju filtracji, wtedy konieczne jest zastosowanie więcej niż jednej kolumny ciśnieniowej. W pomieszczeniu przeznaczonym na stację musi być także dostęp do prądu oraz studzienka kanalizacyjna, bądź inna możliwość odprowadzania popłuczyn z płukania złoża. W pomieszczeniu konieczne jest także utrzymanie dodatniej temperatury niezależnie od pory roku.

Z powyższych powodów stację najlepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym lub w kotłowni, przeznaczając na to odpowiednią przestrzeń. Choć praca urządzenia jest automatyczna, będziemy musieli zostawić sobie wygodny dostęp do kolumny ze środkiem do regeneracji, ponieważ konieczna jest kontrola jego ilości oraz okresowe uzupełnianie. Pamiętajmy, aby stację montować jak najbliżej wejścia instalacji wodnej do budynku, ale za wodomierzem i za ewentualnym kranem ogrodowym.