Skuteczna terapia uzależnień

Faktem jest to, że bardzo wiele osób korzysta z życia w niewłaściwy sposób. Każdy ma prawo czasem napić się alkoholu, ale wielu osobom zdarza się nadużywać go zbyt często. W przypadku środków psychoaktywnych jest natomiast tak, że już po jednej dawce nowej substancji można się uzależnić. Nałogi zawsze są trudne do pokonania i zazwyczaj samodzielna walka nie przynosi żadnych rezultatów. Problemem najczęściej bywa to, że osoba uzależniona często nawet nie dostrzega tego, że wymaga specjalistycznej pomocy. Jak przekonać kogoś do tego, żeby podjął leczenie?

Co warto wiedzieć o terapii dla uzależnionych?

terapia uzależnień NFZNie da się ukryć, że wiele osób nie chce się przyznać do tego, że ma problem z alkoholem lub używkami. Niektórzy po prostu nie czują się chorzy, a inni odczuwają strach przed pójściem na leczenie. Używki potrafią przejąć kontrolę nad umysłem i człowiek nie może samodzielnie skierować swoich myśli na inne tory. Osoba uzależniona po jakimś czasie ma świadomość tego, że tylko specjalista będzie w stanie udzielić jej konkretnej pomocy, jednak często nie wiedzą, gdzie tego wsparcia szukać. W bardzo wielu ośrodkach prowadzona jest terapia uzależnień NFZ będzie finansować leczenie danego pacjenta, co dla wielu osób jest znacznym ułatwieniem. Najpierw należy udać się do lekarza rodzinnego, który wyda odpowiednie skierowanie. Dopiero wtedy będziemy mogli zgłosić się na konkretny oddział. Już pierwszego dnia przeprowadza się detoks organizmu. Osoba uzależniona, nawet jeśli przez kilka dni nie pije lub nie zażywa narkotyków, nadal ma w organizmie pozostałości używek. Trzeba jest usunąć, aby pacjent mógł trzeźwo myśleć. Detoks ma na celu również wzmocnienie organizmu, który często jest wyniszczony. Po okołu dziesięciu dniach zaczynają się spotkania z psychoterapeutami, którzy przygotowują plan terapeutyczny dla danej osoby. Pacjenci, którzy z uzależnieniem walczą od lat, na oddziale mogą przebywać nawet kilkanaście miesięcy. Mają szansę na to, aby nauczyć się życia w trzeźwości.

Wielu osobom wydaje się, że używki są po to, aby z nich korzystać. Niektórzy jednak nie znają umiaru i nie przejmują się również konsekwencjami. Wiele osób ma później poważny problem, z którym samodzielna walka jest prawie niemożliwa. Konieczne jest profesjonalne wsparcie. Na pewno trzeba znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień i poddać się konkretnej terapii. Wielu osobom leczenie na zamkniętym oddziale pozwoliło wrócić do normalnego życia, w którym nie ma już miejsca na zakazane i szkodliwe substancje.