Skuteczna terapia dla uzależnionych od alkoholu

Bardzo wielu osobom wydaje się, że zjawisko alkoholizmu dotyczy tylko takich osób, które pochodzą z patologicznych środowisk i nie mają żadnych dobrych wzorców. Faktem jest jednak to, że alkoholikiem może stać się każdy niezależnie od tego, jaki ma zawód, wykształcenie i z jakiej rodziny pochodzi. Niepokojące jest to, że po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Alkoholizm zaliczany jest do chorób, które są nie tylko ciężkie, ale i śmiertelne. Swoim destrukcyjnym działaniem obejmuje nie tylko osobę pijącą, ale również całą rodzinę. Aby wygrać z tą chorobą, trzeba umieć poprosić o pomoc.

Przebieg terapii dla uzależnionych od alkoholu

właściwa terapia dla uzależnionych od alkoholuKażda choroba ma określony przebieg i konkretne objawy. Z alkoholizmem jest tak samo, jednak do takiej choroby bardzo trudno jest się przyznać. Faktem jest to, że nikt nie staje się alkoholikiem nagle. To zazwyczaj trwa jakiś czas i zauważalne są pewne symptomy. W początkowej fazie dana osoba może się zacząć martwić tym, że za dużo pije. Podejmowane są nawet pierwsze próby zaprzestania sięgania po alkohol, jednak okazują się bezskuteczne. Przymus napicia się jest coraz silniejszy i nie wystarczą już takie same dawki, trzeba je zwiększać. Rośnie tak zwana tolerancja na alkohol, co oznacza, że trzeba wypić więcej, aby odczuć to, co kiedyś pojawiał się po małej ilości. Wiele osób zaczyna mieć luki w pamięci i nie potrafi przypomnieć sobie tego, co robili pod wpływem alkoholu. U osób uzależnionych pojawiają się również objawy fizyczne i psychiczne, które zauważalne są wtedy, gdy dana osoba chce ograniczyć spożywanie alkoholu. Widoczne jest drżenie mięśni, wzmożona potliwość, występują bóle brzucha, zawroty głowy, nerwowość i lęki. Właściwa terapia dla uzależnionych od alkoholu jest jedyną szansą na to, aby zahamować rozwój tej choroby. Konieczne jest profesjonalne leczenie w zamkniętym ośrodku. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie detoksu, który oczyszcza organizm, regeneruje go i wzmacnia. Później stosuje się psychoterapię, która pomaga przywrócić równowagę psychiczną pacjenta.

Nie można bagatelizować choroby alkoholowej i zawsze trzeba szukać profesjonalnej pomocy. Sam z takim nałogiem nikt nie wygrał, ale każdy ma szansę wrócić do normalnego życia w trzeźwości. Doświadczeni terapeuci będą dawać wsparcie podczas procesu leczenia. Warto wiedzieć o tym, że leczenie może trwać nawet kilka miesięcy i da oczekiwane rezultaty tylko wtedy, gdy naprawdę będziemy chcieli zmienić nasze życie. W dobrych ośrodkach prowadzone są terapie zarówno indywidualne, jak i grupowe.