Rynek dla programisty

Branża IT rozwija się w ogromnym tempie. Szacuje się, że obecnie na polskim rynku pracy brakuje około 50 tysięcy programistów, a całkowity popyt na stanowiska o charakterze programistycznym, biorąc pod uwagę perspektywę zrównoważonego rozwoju i rozwoju branży IT, ma zostać zaspokojony w 2030 roku. Rynek jest bardzo chłonny, każdy człowiek, który chce nauczyć się zawodu programisty i posiada odpowiednią determinację, ma szanse na uzyskanie wymarzonego zawodu.

Szkolenia, bootcampy i fachowe szkolenia

fachowe szkolenia dla programistówProgramiści są obecnie poszukiwani w wielu branżach: finansach, bankowości, w szeroko pojętej branży IT, firmach deweloperskich w IT, firmach handlowych. Wszędzie tam, gdzie cyfryzacja poczyniła duże postępy i gdzie firmy inwestują w nowe technologie, gdzie wypuszcza się nowe oprogramowanie, tam można znaleźć pracę jako programista. Firmy, które mają duży popyt na usługi programistyczne organizują tzw. bootcampy, gdzie np. grupa osób, która nie miała nigdy wcześniej styczności z programowaniem jest zatrudniana na okres 4 miesięcy. Tacy pracownicy są w trakcie bootcampów wynagradzani w standardowy sposób i ich jedynym celem w trakcie tych 4 miesięcy jest nauczenie się programowania: poszczególnych języków programowania, kultury pracy oraz faktycznego zaznajomienia się z zawodem. Po upływie 4 miesięcy pracodawca zatrudnia wybranych pracowników w firmie na posadę programisty. Co ciekawe, w ten sposób sam rynek pracy przyznaje się do tego, że programistę można stworzyć z człowieka, który nigdy nie miał styczności z programowaniem i ten czas, wcale nie jest długi. Firmy oferują również fachowe szkolenia dla programistów, w których aktualni programiści rozwijają swoje kompetencje albo w postaci nauki kolejnych języków programowania, rozwijają swoje umiejętności menadżerskie lub uczą się metodologii pracy w środowiskach deweloperskich: Scrum, Devops lub Agile. Rynek jest chłonny. Porada dla kandydatów, przygotowana przez doświadczonych ekspertów z dziedziny programistyki brzmi: nie bójcie się, programistą może zostać każdy.

Polska, ze względu na globalne uwarunkowanie ekonomiczne jest dobrym miejscem dla zagranicznych gigantów z zakresu deweloperki oprogramowania. Również rodzime firmy coraz mocniej pukają do drzwi, wyważonych już przez wielkich graczy rynku. Rynek IT apeluje jednak. W Polsce jest bardzo mało ośrodków akademickich oferujących specjalistyczne studia z zakresu biznesu w IT oraz elementów programowania w szkołach technicznych. Zdaniem specjalistów hamuje to rozwój branży, choć wydaje się, że przy takim lobby i przy takim wzroście rynku IT w Polsce, sprawa znajdzie się niedługo na świeczniku.