Rozwiązywanie problemów dzięki ustawieniom systemowym

Każdy z nas boryka się w życiu z różnymi problemami i trudnościami. Często mają one swoje korzenie jeszcze w czasach dzieciństwa. Nagromadzone przez lata urazy i kłopoty, o których nikomu nie mówiliśmy, potrafią z całą mocą uderzyć w nas w dorosłym życiu. Dlatego właśnie warto na bieżąco reagować i rozwiązywać swoje problemy. Nie zawsze jest to możliwe, jednak jeśli tylko mamy taką szansę, korzystajmy z psychoterapii.

Pomocne ustawienia systemowe

ustawienia systemowe hellingeraW dzisiejszych czasach coraz głośniej mówi się o konieczności leczenia problemów psychicznych. Chcielibyśmy, by w niedalekiej przyszłości każdy z nas miał dostęp do profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. W szkołach i na uczelniach często podejmowane są akcje, w ramach których dzieci i młodzież mają możliwość spotkania się i porozmawiania z psychologiem. Dzięki temu łatwiej jest na bieżąco reagować na problemy, które mogą się pojawić. Jeśli zaś je zbagatelizujemy, mogą one powrócić do nas w dorosłym życiu, i to często ze zdwojoną mocą. Być może mieliście już jakieś doświadczenia z psychoterapią, jednak nie przekonały was one do jej kontynuowania i nie dały poczucia rozwiązania problemu. Jeśli tak, to możecie wypróbować alternatywnych metod, takich jak przykładowo ustawienia systemowe Hellingera. Ta nazwa może dla nas brzmieć tajemniczo, jednak kryje się pod nią nowatorska metoda, której twórcą był pochodzący z Niemiec psychoterapeuta Bert Hellinger. Odkrył on, że ludzie są w stanie instynktownie przyjmować pewne pozy i ustawienia, obrazujące stan ich relacji i obecne problemy. Taka wiedza może posłużyć terapeucie do zdiagnozowania ich źródła i zaproponowania rozwiązania problemu. Jeśli zdecydujemy się wziąć udział w ustawieniach, przede wszystkim musimy zwięźle nakreślić problem, z którym się zmagamy. Naszym zadaniem będzie następnie przyjęcie takiego położenia, które naszym zdaniem najlepiej oddaje naszą pozycję w danej relacji. W rolę drugiej osoby, na przykład partnera, rodzica czy pracodawcy, wchodzi często sam terapeuta. Wyniki ustawienia pokazują, gdzie leży źródło naszego problemu – często jeszcze w czasach dzieciństwa lub relacjach rodzinnych.

Szczęśliwe i spokojne życie to cel do osiągnięcia dla każdego z nas. Marzymy o tym, by móc cieszyć się rodzinnym szczęściem i mieć pracę, która daje nam satysfakcję. Niestety, często nie jesteśmy w pełni zadowoleni z naszego życia. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tradycyjnej psychoterapii, być może spodoba się nam metoda Berta Hellingera. Dzięki niej jesteśmy w stanie dotrzeć do głęboko zakorzenionych problemów życiowych i je rozwiązać.