Rodzaje odkurzaczy przemysłowych

W zależności od gałęzi przemysłu zakłady produkują różnego rodzaju odpady. Wśród nich są również drobiny, które ciężko jest zauważyć. Mogą one jednak mieć szkodliwe działanie, jeśli dostaną się do dróg oddechowych pracowników. Przez ich osadzanie się, wyprodukowane elementy o wrażliwych elektronicznych komponentach nie tylko będą o wiele bardziej podatne na awarie, ale może też dojść do ich uszkodzenia wykluczającego z dalszego użycia. W celu pozbycia się z powietrza i otoczenia szkodliwych zanieczyszczeń, na halach produkcyjnych używa się specjalnych odkurzaczy.

Typy odkurzaczy używanych w zakładach

solidne odkurzacze przemysłoweŻeby upewnić się, że przestrzeń produkcyjna pozbawiona jest wszelkich zanieczyszczeń, należy przeprowadzać gruntowne sprzątanie bardzo często. Pomocne okazują się przy tym solidne odkurzacze przemysłowe. Ich działanie jest nieocenione w miejscach, gdzie pojawiają się nie tylko unoszące się w powietrzu pyły, ale może dojść też na przykład do wycieku substancji płynnych. W dużych przedsiębiorstwach najczęściej przeznacza się środki na zainstalowanie centralnego, stacjonarnego odkurzacza. Jest on o wiele bardziej wydajny niż mniejsze, przenośne urządzenia. Doskonale sprawdza się więc tam, gdzie pomieszczeń jest dużo, a ich powierzchnia nie pozwala na efektywne odkurzanie w inny sposób. W razie potrzeb, zamiast jednostki centralnej, można wybrać wielkie odkurzacze wyposażone w koła, dzięki którym łatwo transportować je pomiędzy pomieszczeniami lub nawet budynkami. Specjalnym rodzajem są urządzenia do zbierania płynów na bazie wody, alkoholu lub oleju. W przestrzeniach zagrożonych wybuchem stosować można mniejsze odkurzacze, które spełniają normy bezpieczeństwa, które pozwalają na ich bezpieczne użytkowanie w takich miejscach. Natomiast w przypadku nietypowych zastosowań, przedsiębiorcy mogą zwrócić się do producentów, aby Ci dobrali odpowiednie urządzenia. Kiedy okazuje się, że jest to niemożliwe, odkurzacz specjalnie dopasowany do ich potrzeb może zostać skonstruowany od podstaw.

W przemyśle ze względu na różnego rodzaju działalność zakładów produkcyjnych powstają odpady i zanieczyszczenia wielu typów. Aby pozbyć się ich z otoczenia, używa się specjalnych odkurzaczy przemysłowych. Pozbywają się one unoszących się w powietrzu drobin i pyłów, a nawet rozlanych cieczy o różnej gęstości. Urządzenia takie mogą być instalowane jako jednostki centralne w osobnych pomieszczeniach lub umożliwiać ich swobodny transport. Istnieją również specjalistyczne odkurzacze, które nadają się do użycia w strefach zagrożonych wybuchem.