Przegląd modnych i ciekawych pomysłów na ogród

 

Ogród przydomowy bez względu na to czy jest to duży ogród położony na obszarze tysięcy metrów kwadratowych czy też mały skrawek przestrzeni obok domu może prezentować się pięknie i być miejscem, w którym miło spędza się czas. Ważna jest ciekawa inwencja twórcza i dużo pracy, jaką włożymy w przygotowanie całości, a także późniejsze prace konserwacyjne, niezbędne do zachowania pięknego wyglądu i charakteru miejsca.

Ciekawy pomysł na ogród koło domu

ciekawe pomysły na ogród koło domuStylów ogrodowych jest naprawdę wiele, w zależności od części globu i aktualnej mody wypracowano wiele odmian katalogowych ogrodu, ale poza nimi istnieje zawsze inwencja własna. Możemy spotkać ogrody w stylu japońskim gdzie dominuje minimalizm, z charakterystycznie zagrabionymi miejscami na ziemi przedstawiającymi harmonię z naturą. Innym typem ogrodu są ogrody angielskie z pergolami i licznymi krzewami i kwiatami również ułożone w formie ładu. Ogród nie musi przedstawiać ładu i porządku, gdyż mogą także w nim występować elementy chaotyczne, takie jak dziko posadzone drzewa i krzewy podobne do tych w lesie pomiędzy którymi występują brukowane ścieżki. Takie połączenie dzikości i ładu to również ciekawe pomysły na ogród koło domu, które posiadają swój urok. Cały ogród dopełniają małe elementy architektoniczne, takie jak altany, które stanowią miejsce spotkań i wspólnego odpoczynku, karmniki dla ptaków, fontanny czy też oczka wodne, a także strumienie, które można śmiało umieścić w ogrodzie i które nadają całości pewnej dynamiki występującej w naturze. Dźwięk płynącego potoku jest bardzo przyjemny szczególnie o poranku przy kawie na tarasie własnego domu. W ogrodach gdzie występują wysokie i dojrzałe drzewa można także powiesić sobie hamak, na którym będziemy wypoczywać relaksując się po całym dniu pracy. Ogród może mieć także walory praktyczne w formie na przykład wydzielonego skrawka terenu, gdzie znajduje się ogródek warzywny, do którego możemy od czasu do czasu uderzyć po porcję świeżych i zdrowych warzyw, spożywanych do posiłków.

Ciekawym pomysłem łączącym praktyczność z pięknym wyglądem jest sad owocowy. Potrzeba do tego wprawdzie dużego ogrodu, na którego terenie będziemy mogli posadzić drzewka owocowe. W takim ogrodzie możemy cieszyć się zarówno jego wyglądem, szczególnie w okresie kwitnienia drzew owocowych jak i walorami praktycznymi w formie świeżych owoców, które będziemy zbierać z drzew po ich dojrzeniu. Najlepiej jeśli w takim ogrodzie posadzimy nasze ulubione owoce, którymi będziemy się zajadać w wolnych chwilach.