Przeciwdziałanie nerwicy

Metodą najczęściej stosowanej w ocenie nerwic jest psychoterapia, mająca na celu zrozumienie zastosowania opcji i modyfikację zachowania. W wymaganym stosowaniu lękowym należy zastosować leczenie farmakologiczne, przeważnie stosować leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Warto wiedzieć, że leczenie nerwicy nie jest łatwym i krótkim procesem.

Jak leczyć nerwice?

leczenie nerwicy PoznańDzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny mamy obecnie skuteczne zalecenia leczenia zaburzeń nerwicowych. Stosowane są zarówno metody psychoterapeutyczne, jak i leczenie farmakologiczne. W szczególnych przypadkach nerwicy stosuje się leczenie szpitalne w oddziale neurochirurgii, polegające na przecięciu szlaków zakrętu obręczy (tzw. cingulotomia). Wybór metody leczniczej zależny jest od rodzaju występujących zaburzeń nerwicowych oraz od ich nasilenia. W terapii zaburzeń nerwicowych wykorzystywane są następujące rodzaje leków: przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne. Jeśli interesuje nas leczenie nerwicy Poznań to miasto, gdzie znajdziemy wiele specjalistycznych ośrodków, w których możemy uzyskać pomóc. Pacjenci zastanawiają się też często czy istnieją domowe sposoby na nerwicę. Najwięcej danych naukowych przemawia za skutecznością stosowania technik relaksacyjnych. Niestety, zaburzenia nerwicowe są schorzeniem przewlekłymi, których cechą charakterystyczną jest nawrotowość. Dlatego w większości przypadków leczenie jest długotrwałe, w okresach remisji mogą pojawiać się kolejne napady, wymagające ponownego leczenia. Wielu pacjentów zadaje pytanie, kto leczy nerwice. W pierwszej kolejności chorzy z objawami nerwicy powinni zasięgnąć specjalistycznej porady psychiatrycznej. Warto zwrócić uwagę, iż większość pacjentów z zaburzeniami lękowymi nie trafia do gabinetu psychiatrycznego. Niestety, są oni często nieświadomi swojej choroby bądź nie wiedzą, jaki lekarz leczy nerwice. Dlatego tak istotną rolę pełnią lekarze pierwszego kontaktu i inni specjaliści, do których zgłaszają się pacjenci. Medycy powinni być czujni i jeśli uznają to za konieczne, zalecić pacjentowi opiekę psychiatryczną. Niestety wizyta u psychiatry często traktowana jest jeszcze jako temat tabu w naszym społeczeństwie. Ludzie zastanawiają się, czy leczenie nerwicy może przebiegać bez przyjmowania bez leków. Należy pamiętać, iż rozpoczęcie psychoterapii we wczesnym etapie rozwoju znacząco zwiększa szansę przeprowadzenie skutecznej psychoterapii, bez konieczności farmakoterapii.  

Chorzy zastanawiają się, jak długo leczy się nerwicę i czy da się ją w ogóle wyleczyć. Długość leczenia uzależniona jest od rodzaju występujących zaburzeń nerwicowych. Zazwyczaj jest to leczenie długotrwałe. W leczeniu farmakologicznym czas oczekiwania na poprawę stanu psychicznego wynosi kilka tygodni. Wykorzystywane w terapii nerwicy leki przeciwdepresyjne powinny być stosowany przez kilka lat, aby zapobiec nawrotowi objawów w przyszłości.