Profesjonalne drukowanie na tekstyliach dla Ciebie

Na temat druku na materiale powstało wiele mitów i legend. Dobór odpowiedniej technologii ma determinujący wpływ na jakość wydruku na danym materiale. To od rodzaju medium, materiału i barwnika zależy jakość naszego wydruku. W uproszczeniu druk na tekstyliach, to połączenie różnych rodzajów farb, systemów, tekstyliów i technologii druku. 

Zalety drukowania na tekstyliach

profesjonalne wydruki na tekstyliachJedną z najprostszych technologii, stosowanych w komunikacji wizualnej z wykorzystaniem materiałów tekstylnych jest sitodruk na materiałach poliestrowych jest sitodruk płaski z użyciem druku zawiesinowego. Poliester to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów tekstylnych. Materiał ten przybiera różne postacie: tkanina, dzianina lub np. włóknina. Powszechnym w komunikacji marketingowej jest średni oraz wielki format. Przoduje tutaj druk sublimacyjny, wykorzystywany do drukowania na materiałach poliestrowych. Sublimacja to proces fizyczny, który oznacza przejście substancji ze stanu stałego w gazowy. Druk sublimacyjny stosuje się głównie na materiałach w 100% poliestrowych lub zawierającym minimum 60% poliestru w składzie. Profesjonalne wydruki na tekstyliach cieszą się ogromna popularnością obok druków na materiałach typu papier, folia PCV i jej pochodnych w technologii druku sloventowego (i od niedawna druku UV). Do wyboru mamy kilka rodzajów druku. Za pomocą sitodruku analogowego kolory są drukowane jeden po drugim, warstwa po warstwie za pomocą specjalnej matrycy. Zakrywa się poszczególne części siatki i w ten sposób otrzymujemy wzór. Druk cyfrowy sprawdza się przy drukowaniu na białym materiale np. zdjęć, przejść tonalnych lub skomplikowanych wzorów. Metoda DTG oznacza direct to garment czyli drukowanie prosto na ubranie. Idealnie sprawdzi się przy znakowaniu produktów takich jak koszulki, koszulki polo, torby i plecaki. Druk pigmentowy stosuje się na wszystkich rodzajach materiału, w tym na bawełnie. Do drukowania używa się specjalnych pigmentów, a często jest ta metoda nazywana przyszłością druku cyfrowego. 

Odwzorowanie kolorów i wzorów na materiale bywa różne w zależności od wybranej metody i materiału, na którym drukujemy. Należy o tym pamiętać w szczególności, jeśli wybraną przez nas metodą jest druk cyfrowy, gdzie bateria wejścia jest bardzo niska i bardzo łatwo możemy wpaść w pułapkę o nazwie ,,mogę wydrukować wszystko”. Plusem wyboru druku cyfrowego z atramentem pigmentowym jest możliwość wykonania wydruku próbnego w stosunkowo niskiej cenie. Opcja ta jest szczególnie polecana przy wymagających graficznie projektach.