Powstawanie suchej paszy

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak powstają konkretne produkty, warto przynajmniej przez chwilę pomyśleć nad tym, dlaczego w ogóle mają one duże znaczenie i są popularne. W każdym przypadku odpowiedź na to pytanie może być bowiem zupełnie inne. Analizując pod tym względem paszę objętościową, można dojść między innymi do takiego wniosku, że stanowi ona po prostu zapas pokarmu dla zwierząt na czas wyjątkowo niesprzyjającej zimy. Przecież wtedy nie ma dostępu do świeżej trawy. Kondycja zwierząt w tym okresie wcale nie musi ulec pogorszeniu.

Ciekawostki o paszach objętościowych

sucha pasza objętościowaProces produkcji pod pewnymi względami może wyglądać podobnie, ponieważ w przypadku trawy i słomy można ją prasować tylko i wyłącznie, wtedy gdy jest ona sucha. Trawę zawierającą większe ilości wilgoci prasuje się wtedy, gdy ma być ona przetworzona następnie na sianokiszonkę na przykład poprzez włożenie do odpowiednich worków foliowych lub owinięcie tym materiałem. Żeby powstało dobrej jakości siano, najpierw trzeba zasiać na konkretnym terenie różne gatunki trawy, bo nie mogą to być tylko i wyłącznie same proste źdźbła. Dobre siano to takie, które w swoim składzie zawiera między innymi lucernę, koniczynę, miętę, i wiele innych. Sucha pasza objętościowa powinna powstawać z uwzględnieniem wielu różnych czynników. Nawet czas koszenia może mieć wpływ na jakość, ponieważ powinno się wybierać ciepłą i słoneczną pogodę. Zwykle siano pochodzące z tak zwanego pierwszego pokosu reprezentuje sobą lepszą jakość. Jego długość ma oczywiście duże znaczenie, ale późniejszym etapem przygotowywania paszy na przykład dla koni lub innych zwierząt może być w niektórych przypadkach robienie z czegoś takiego sieczki. Chociaż nie jest to działanie konieczne, ponieważ te zwierzęta ze względu na swoją budowę ciała doskonale radzą sobie nawet ze zjadaniem długich fragmentów takiego właśnie siana. Jednym z końcowych etapów produkcji jest magazynowanie. Należy tutaj poświęcić naprawdę sporo uwagi temu etapowi, ponieważ konie powinny otrzymywać tylko i wyłącznie najlepsze dostępne siano, ponieważ będzie to miało korzystny wpływ na ich zdrowie.

Jakość suchych pasz objętościowych można ocenić między innymi po kolorze, ponieważ słoma i siano, wtedy gdy nie miały kontaktu z dużymi ilościami wilgoć i będą po prostu zdecydowanie jaśniejsze. Innym przykładem paszy może być suszona w odpowiednich warunkach trawa, która składa się jednak z różnych ziół, bo suszy się ją naprawdę szybko i dzięki temu zachowuje ona swoje istotne właściwości odżywcze. Przyglądając się w suchym paszom objętościowym, można podać więcej takich szczegółów.