Poszukiwani specjaliści od leczenia anoreksji

Anoreksja to poważna choroba zagrażająca życiu i zdrowiu. Jadłowstręt psychiczny objawia się między innymi nadmiernym chudnięciem i głodzeniem się. Osoby chore na anoreksję bardzo często pomimo szczupłej sylwetki nadal uważają, że są za grube. Skąd się bierze anoreksja i czy można ją leczyć? Z pewnością wymagana jest w tym przypadku solidna psychoterapia. W razie zaistniałej potrzeby można również skorzystać ze wsparcia farmakologicznego.

Jak skutecznie leczyć anoreksję?

leczenie anoreksjiZaburzenia odżywiania są dosyć częste w wieku nastoletnim. Zapadają na nie głównie dziewczęta. Nic w tym dziwnego, bowiem dominuje dosyć powszechne przekonanie, że kobieta powinna być atrakcyjna fizycznie. Pod pojęciem atrakcyjności kryją się różne cechy. W naszej kulturze dominuje kult szczupłego ciała. Dziewczęta ulegają modzie na odchudzanie. Czasami przybiera to formę chorobową. Mowa oczywiście o anoreksji, zwaną inaczej jadłowstrętem psychicznym. Osoby cierpiące na anoreksję mają obsesję na punkcie własnego ciała, wyglądu. Skupiają się na tym, żeby stracić na wadze. Stosują drakońskie diety, nieustannie się ważą. Często również podejmują intensywną aktywność fizyczną. Choroba ta prowadzi do wyniszczenia całego organizmu. Jest niezwykle śmiertelna, dlatego nie można jej lekceważyć. Leczenie anoreksji polega przede wszytkim na intensywnej psychoterapii. Wyniszczenie organizmu wymaga również wsparcia medycznego. Trzeba zadbać ot o, żeby pacjent stopniowo przybierał na wadze. Psycholog stara się dojść do przyczyn występujących zaburzeń. Zazwyczaj problem tkwi w relacjach rodzinnych i braku właściwej komunikacji. Podczas terapii pacjent pracuje nad własną samooceną. Uczy się budować satysfakcjonujące relacje społeczne. Często u podłoża anoreksji leży depresja i stany lękowe. Istnieje wiele rodzajów psychoterapii. W przypadku anoreksji powszechnie stosuje się terapię kognitywną oraz systemową. Pacjent potrzebuje bowiem dużego wsparcia ze strony własnej rodziny. Rodzice chorego dziecka poznają mechanizmy i objawy jadłowstrętu psychicznego. Podejmują działania zmierzające do tego, żeby osoba chora przyjmowała pokarmy i płyny.

Anoreksja to choroba o podłożu psychicznym. Charakteryzuje się usilnym dążeniem do zredukowania masy ciała. Pacjenci z anoreksją często doprowadzają swój organizm do prawie całkowitego wyniszczenia. Nie przestają się odchudzać nawet wtedy, kiedy ich waga spadnie poniżej krytycznego poziomu. Potrzebna jest intensywna psychoterapia. Cała rodzina chorego na anoreksję powinna zostać objęta wsparciem.