Pojedynczy karnisz do firan w pokoju

 

Firany w pokojach coraz częściej powracają do naszych domów. Nie są to już typowe prostokątne produkty o kilku wzorach wyglądające tak samo jak u naszej babci lub dziadka, tylko naprawdę nowoczesne i stylowo wykonane zasłony. Dla wielu osób stanowią one już ozdobę domu, a liczba akcesoriów do firan takich jak zaczepy i ozdobne klamry pozwalają jeszcze lepiej dobrać odpowiednia zasłonę do naszego stylu. Oczywiście całość musi mieć odpowiednie zaczepienie w postaci karniszy mocowanych do ściany lub sufitu.

Ozdobny karnisz pojedynczy

karnisze pojedynczeFirany zaczepia się poprzez klamerki, zaczepy lub obręcze do karnisza umieszczonego w zależności od naszych upodobań na ścianie lub suficie. Sufitowe karnisze są praktyczniejsze i moim zdaniem dużo lepiej się prezentują, gdyż nie zostawiają gołej ściany nad zasłoną, ale w niektórych przypadkach także karnisze ścienne znajdą sens ich zastosowania, zwłaszcza gdy chcemy podkreślić przez to kolory ścian w tym miejscu. Współcześnie najczęściej wybiera się karnisze pojedyncze, które pozwalają na przyczepienie jednego rzędu zasłon do siebie. Jest to liczba wystarczająca, gdyż ludzie stawiają w swoich pomieszczeniach raczej na minimalizm i wypełniają je dyskretnymi delikatnymi ozdobami. Właśnie pojedyncza firana lub zasłona świetnie wpasowuje się w ten schemat. Karnisze, które możemy zastosować są naprawdę różne, a ich stylistyka waha się od nowoczesnych o prostych kształtach poprzez bardziej artystycznych form z licznymi rzeźbionymi detalami. Liczba akcesoriów do zdobienia karniszy jest naprawdę pokaźna. Głównie dobiera się różnego rodzaju końcówki, które zdobią taki karnisz, ale ozdobą mogą być także głowice mocujące do ściany czy uchwyty trzymające główny element karnisza. Nie bez znaczenia pozostaje także materiał z jakiego karnisz jest wykonany. Metalowe solidne elementy możemy równie dobrze zastąpić pięknymi kolorami tworzyw sztucznych. Wybór nie jest mały i wszystko zależy od naszych predyspozycji i wizji wyglądu pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. Ważne jest aby wybrać odpowiednie mocowanie karnisza, najlepiej aby każdy punkt był montowany za pomocą uchwytów z dodatkową regulacją, dzięki której będziemy mogli w razie pomyłki skorygować ustawienie karnisza.

Do karniszy możemy doczepić nie tylko firany, ale także zasłony. Widziałem już niejeden wystrój, gdzie zamiast firan na jednym rzędzie karnisza zaczepione zostały tylko niewielkie zasłony, a efekt był naprawdę dobry. Warto poszukać inspiracji w katalogach, gdzie producenci mieli własną wizję na wykorzystanie ich produktu, ale poza tym polecam także własne doświadczenia z różnymi formami tego wystroju.