Pochodzenie nowoczesnych okien

Producenci nieustannie wprowadzają nowe technologie, materiały i rozwiązania. To dzięki ich wciąż nowym poszukiwaniom dzisiejsze nowoczesne okna bardzo różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Nowoczesne okna są zwykle przeszklone lub pokryte innym przezroczystym lub półprzezroczystym materiałem. Często mają też zatrzask lub podobny mechanizm do blokowania lub przytrzymywania okna. Wiele przeszklonych okien można otworzyć, aby umożliwić wentylację, lub zamknąć, w zależności od potrzeby.

Historia nowoczesnych okien

nowoczesne oknaW XIII wieku p.n.e. najwcześniejszymi oknami były przeszklone otwory w dachu, które wpuszczały światło w ciągu dnia. Później okna były pokryte skórą zwierząt, tkaniną lub drewnem. Następnie pojawiły się okiennice, które można było otwierać i zamykać. Z czasem zbudowano okna, które zarówno chroniły mieszkańców przed żywiołami, jak i przepuszczały światło, wykorzystując wiele małych kawałków półprzezroczystego materiału, takich jak spłaszczone kawałki półprzezroczystego rogu zwierzęcego, cienkie plastry marmuru lub kawałki szkła, osadzone w szkieletach z drewna, żelaza lub ołowiu. Na Dalekim Wschodzie do wypełniania okien używany był papier. Rzymianie jako pierwsi znali szkło do okien, technologię prawdopodobnie wyprodukowaną po raz pierwszy w rzymskim Egipcie. W Aleksandrii zaczęły pojawiać się odlewane szklane okna, choć o słabych właściwościach optycznych, ale były to małe grube produkcje, niewiele więcej niż dmuchane szklane słoiki (o cylindrycznych kształtach) spłaszczone w arkusze z okrągłymi wzorami prążkowania. Na przestrzeni wieków opracowano techniki ścinania jednej strony dmuchanego szklanego cylindra i wytwarzania cieńszych prostokątnych szyb okiennych z tej samej ilości materiału szklanego. Dało to wysokie wąskie okna, zwykle oddzielone pionowym wspornikiem zwanym słupem. Wspomniane szklane nowoczesne okna były oknami wybieranymi wśród zamożnych europejskich, podczas gdy okna papierowe były ekonomiczne i szeroko stosowane w starożytnych Chinach, Korei i Japonii. W Anglii szkło stało się powszechne w oknach zwykłych domów dopiero na początku XVII wieku, podczas gdy okna składające się z paneli spłaszczonego rogu zwierzęcego były używane już w XIV wieku.

Anglia, Francja, Irlandia i Szkocja wprowadziły podatek od okien w XVIII i XIX wieku, który był płatny na podstawie liczby okien w domu. Nadal często spotyka się budynki z tego okresu z zamurowanymi oknami, aby uniknąć podatku. Podatek został uchylony w 1851 r. Nowoczesne okna od podłogi do sufitu stały się możliwe dopiero po udoskonaleniu procesów produkcji szklanych płyt przemysłowych. Nowoczesne okna są zwykle wypełnione szkłem, choć niektóre są przezroczystymi plastikami.