Płyta izolacyjna jako materiał do ocieplania

 

Każdy kto stoi przed wyborem materiału do ocieplania nieruchomości, powinien dowiedzieć się więcej na temat płyt poliuretanowych. Jeszcze nie tak dawno temu bardzo modne było ocieplanie pianką poliuretanową – ba, nadal jest to dobry i skuteczny system, ale nie można go zastosować na każdej powierzchni. Pianka poradzi sobie na poddaszu, ale zajmuje nieco więcej miejsca niż płyta poliuretanowa, która jest po prostu cienka i idealnie można dopasować ją do wielu powierzchni.

Porównanie płyt PIR ze styropianem i wełną

ocynkowana płyta warstwowa pirPłyty PIR nazywane są również płytami warstwowymi lub izolacyjnymi. Ich głównym zadaniem jest termoizolacja. Właśnie po to ociepla się budynki – aby nie uciekało z nich ciepłe powietrze. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie będą o wiele niższe. Latem z kolei płyty poliuretanowe wcale nie będą sprawiać, że w domu będzie upalnie i duszno. Przeciwnie – płyta działa w dwie strony. Sprawi, że ciepłe powietrze nie będzie uciekać na zewnątrz budynku zimą, ale też gorące powietrze nie będzie wpadać do budynku latem. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy ocieplaniu poddasza. Jak wiadomo, to przez poddasze ucieka najwięcej ciepła, ale też latem najwięcej gorącego powietrza wpada do budynku. Płyty warstwowe pomagają więc w odpowiedniej klimatyzacji nieruchomości. Wiadomo, że taka ocynkowana płyta warstwowa pir nie jest jedynym możliwym wyborem na polskim rynku. Materiałów jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć o styropianie czy wełnie skalnej. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy płyty PIR nie były popularne, ocieplano budynki od zewnątrz właśnie styropianem. Jeśli chodzi o poddasza, to bardzo często łączono oba systemy jednocześnie – stosowano płyty styropianowe, a do środka wkładano wełnę. Nie da się jednak ukryć, że tego typu rozwiązanie nie oszczędzało powierzchni użytkowej nieruchomości. W małych domach bardzo ważne jest to, by zaoszczędzić jak najwięcej powierzchni, którą można przecież przeznaczyć na coś zupełnie innego. Zaletą płyt warstwowych jest to, że są one bardzo cienkie i idealnie do siebie przylegają.

Dzięki temu nie stracimy tak dużo wolnej powierzchni jak przy ocieplaniu styropianowym albo wełnianym. Cena płyt warstwowych również jest konkurencyjna. Nie jest prawdą, że ocieplanie płytami to najdroższy system. Przeciwnie – płyt potrzeba o wiele mniej niż styropianu czy wełny, ale ocieplić cały budynek. Poza tym płyty sprawdzają się nie tylko w ocieplaniu domów jednorodzinnych. Można nimi ocieplać praktycznie każdy budynek i jego część. Chętnie stosowane są np. do ocieplania hal i magazynów.