Opakowania w przemyśle spożywczym

 

Związki chemiczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu oraz gospodarstwach domowych. Wraz z rozwojem wiedzy i postępem technologicznym związki chemiczne mogą być produkowane na ogromną skalę. Wśród związków chemicznych coraz większego znaczenia nabierają polimery. Są to organiczne substancje, które otrzymuje się w wyniku przebiegu reakcji polimeryzacji. Ze względu na sposób ich otrzymywania i właściwości dzieli się je na różne kategorie i zastosowania.

Zastosowanie polimerów do produkcji folii

folie propylenoweDo najbardziej znanej rodziny polimerów zalicza się poliolefiny. Ich podstawową jednostką są węglowodory (składają się z atomów węgla i atomów wodorów połączonych ze sobą), w których dodatkowo wyróżniamy co najmniej jedno wiązanie podwójne. Wśród oleifin na szczególne wyróżnienie zasługuje popylen. Jest monomerem stosowanym do wytwarzania polipropylenu, który jest w dużej mierze wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako folia polipropylenowa (w skrócie folia propylenowa). Jest ona ceniona w branży spożywczej głównie ze względu na swoje właściwości. Folia propylenowa jest przeźroczysta i błyszcząca. Dzięki takiej właściwości stosowany jest do pakowania chleba, owoców czy warzyw. Co więcej folie propylenowe podatne są na zgrzewanie, dzięki swoim właściwością termokurczliwym. Z tego tez względu wykorzystuje się ją do pakowania produktów, które wymagają szczelnego zamknięcia. Jest także sztywna, co sprawia, że producenci chętnie po nią sięgają jako estetyczne opakowania. Niewątpliwie dużą zaletą foli polipropylenowej jest również fakt jej dużej wytrzymałości i odporności na rozciąganie i rozerwanie. Sama folia propylenowa nie przepuszcza zapachu i jest bez smaku. Sprawia to, że jest całkowicie obojętna dla człowieka. Zastosowanie foli propylenowych pozwala także na przedłużenie okresu spożywania pokarmów pakowanych w polipropylenowe materiały. Folie polipropylenowe dają także możliwość nadruku różnych informacji na swojej powierzchni. Dzięki temu artykuły spożywcze mogą pakowane być w różnokolorowe pudełka i folie.

Przemysł spożywczy szczególnie mocno upodobała sobie folie polipropylenowe. W dużej mierze wynika to z ich cennych właściwości i stosunkowo niskich kosztów produkcji. Sam polipropylen jest także materiałem, który można poddawać recyklingowi. Dzięki temu w pewnym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska. Obok przemysłu spożywczego folie polipropylenowe stosowane są także do zabezpieczania innych materiałów i przedmiotów na przykład podczas transportu.