Okrągłe, solidne uszczelki płaskie

Płyty uszczelniające znajdują dziś zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach (m.in. wodnych, parowych, paliwowych czy elektrycznych). Sporą popularnością cieszy się dziś zwłaszcza okrągła, płaska uszczelka, która wykonana jest z różnych materiałów. Produkt ten występuje ponadto w różnych wielkościach i szerokościach, które pasują do większości przewodów i rur. Jak już sama nazwa sugeruje, głównym zadaniem owej płyty jest uszczelnianie instalacji, przez które przepływa m.in. woda, gaz czy paliwo. 

Okrągła uszczelka płaska – zastosowanie 

okrągłe uszczelki płaskieUszczelka płaska wycinana jest z różnych materiałów. Wyróżniamy m.in. uszczelki gumowe, korkowe, teflonowe, tekturowe, filcowe oraz innowacyjne uszczelki wykonane z tzw. mikrogumy, która jest twardsza od standardowej gumy. Na rynku działa wiele profesjonalnych firm, które zajmują się produkcją uszczelek o pożądanych przez klienta rozmiarach. Uszczelki stosuje się dziś z powodzeniem w różnych branżach. Do uszczelniania wysokociśnieniowych urządzeń hydraulicznych stosuje się tzw. uszczelki kołnierzowe wykonane z gumy, które są odporne na wysokie temperatury. Na rynku dostępne są również płaskie, owalne uszczelki do grzejników żeliwnych, panelowych oraz aluminiowych. Bardzo podobne właściwości posiadają również okrągłe uszczelki płaskie do wodomierzy, które charakteryzują się wysoką odpornością na potencjalne uszkodzenia czy pęknięcia. Wyróżniamy ponadto uszczelki montowane pod głównymi głowicami różnorodnych zaworów oraz uszczelki umieszczane pod tzw. 'grzybkami’ zaworu, które posiadają bardzo małe, precyzyjne oczka. Uszczelki do piecyków gazowych uniemożliwią wyciekanie gazu, a uszczelki przeznaczone do uszczelniania przewodów elektrycznych ochronią nas przed prądem. Wszystkie wyżej przytoczone produkty poniekąd chronią więc nasze zdrowie, a nawet i życie. Należy bowiem pamiętać, że nieszczelne instalacje gazowe, elektryczne czy nawet i hydrauliczne, mogą stanowić dla nas niebezpieczeństwo.

Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że wszystkie wyżej przytoczone uszczelki są bardzo tanie i łatwo dostępne. Zdecydowanie najbardziej opłaci nam się zamówienie większej ilości uszczelek, które wiele firm sprzedaje wówczas po cenie hurtowej. Uszczelki występują ponadto w różnych kolorach. Bardziej stonowane odzienie (biel, czerń, szarości) sprawią, że zakupiona przez nas uszczelka zleje się z otoczeniem, natomiast żywe, po jaskrawe barwy (czerwień czy żółć) sięgają zazwyczaj fachowcy, którym zależy na tym by uszczelki pełniły swoistą funkcję sygnalizatorów, które umożliwią szybkie odnalezienie głównego zaworu instalacji.