Okna w nadmorskim stylu

Ciekawostką jest, że polscy producenci z rynku stolarki okiennej w dużej mierze zaopatrują rynek holenderski w ich oryginalne okna, czasem zwane oknami amsterdamskimi bądź po prostu holenderskimi. Polscy inwestorzy chyba jeszcze nie do końca przekonali się do tego typu rozwiązania, dlatego pewnie w przypadku okien tego typu dominuje ich eksport do krajów Beneluksu.

Czy holenderskie okna mogą nas urzec?

nowoczesne okna holenderskie pcvKto z nas nie chciałby mieć czegoś w wystroju wnętrza z kraju pięknych tulipanów? Kto z nas nie chciałby pochwalić się nadmorskim designem domu? Sposobem na to mogłyby być oryginalne, nowoczesne okna holenderskie pcv, które dla mnie są niezwykle urocze. Osobiście urzekły mnie: stosunkowo szerokie ramy okienne, mocne, solidne ościeżnice i słupki. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się ciężkie i trochę toporne, ale tak naprawdę to właśnie te znaczne ramy w połączeniu z ciekawym przeszkleniem (czasem szyby ornamentowe bądź mleczne) nadają urokliwy, wręcz romantyczny klimat fasadzie domu. Dodatkowo często ramy okienne malowane są w innym kolorze niż skrzydła okienne.  Wygląda to bardzo oryginalnie. Ciekawym połączeniem jest biel i wszelkie lazurowe odcienie bądź nawet oliwkowy kolor. Tradycyjne holenderskie – czy idąc dalej – skandynawskie okna to przede wszystkim stolarka drewniana. Ale obecnie producenci oferują nam również ów okna w wersji popularnego materiału pcv. Pamiętajmy również, że okna holenderskie otwierają się na zewnątrz, to ich najbardziej widoczna różnica w porównaniu z tymi standardowo montowanymi w Polsce. Okna holenderskie cechuje podział na mniejsze części, wizualnie tworzy się swoisty „witraż okienny”. Poza oknami, w stylu holenderskim można spotkać również holenderskie drzwi balkonowe. Ten typ okien i drzwi – według mnie – rewelacyjnie pasuje do starej zabudowy kamienic, ale i nowoczesne, proste budownictwo można w ten sposób ocieplić i udomowić. Dla osób, które nie wyobrażają sobie formy otwierania okien na zewnątrz, polscy producenci przewidzieli również tradycyjne opcje: rozwieranie i uchylanie okiennych skrzydeł do wnętrza mieszkania. Przewidziana jest nawet opcja, aby jedno skrzydło otwierało się „po polsku”, a drugie „po holendersku”.

Być może jeszcze polski rynek nie jest gotowy na holenderskie okna pcv, ale kto wie jak zmieni się moda. Proponuję osobą zamierzającym turystycznie odwiedzić kraje Beneluksu zwrócić uwagę na ten element tradycyjnej zabudowy architektonicznej. Może w ten sposób -podobnie jak ja- zwrócą uwagę na ich piękno.