Odzież z wełny merynosów

Naturalna wełna, bez sztucznych domieszek, to doskonały materiał do produkcji ciepłej odzieży na chłodniejsze pory roku. Jeśli materiał jest zrobiony w odpowiednim splocie, to wełnianą odzież można nosić nawet latem – to właśnie tajemnica tego, że nasi dziadkowie nosili garnitury nawet w letnie upały i wcale nie było im zbyt gorąco, a do tego wyglądali elegancko i szykownie. Wełna jednak wełnie nierówna, jej różne rodzaje mają odmienne cechy.

Dlaczego warto nosić ubrania z wełny merynosów?

czysty merynos - odzieżDo produkcji odzieży wykorzystuje się wełnę z różnych ras owiec, w tym merynosów, kóz angorskich, wielbłądziej sierści, króliczej, z lam i alpak. Spośród nich wełna z merynosów jest jedną z najbardziej cenionych za swoje właściwości, ponieważ jest bardzo lekka, ciepła i niegryząca. Z tego powodu nadaje się na odzież nie tylko dla osób dorosłych, ale także dla małych dzieci. Nie będzie podrażniała ich delikatnej, wrażliwej skóry oraz zapewni właściwy komfort termiczny nawet przy dużych wahaniach temperatur. Wynika to z faktu, że owce tej rasy narażone są na duże zmiany temperatur w ciągu roku, szczególnie w Nowej Zelandii, gdzie jest to od -30 do +30 stopni w ciągu roku. Dzięki temu wełna tych owiec jest najlepsza spośród tych, jakie produkuje się z merynosów na całym świecie. Do produkcji ubrań na zimę najczęściej wykorzystywany jest czysty merynos – odzież taka jest wyjątkowo ciepła i miękka. Do produkcji ubrań na cieplejsze miesiące roku stosuje się nieraz mieszanki z innymi naturalnymi włóknami, na przykład z jedwabiem. Dzięki temu odzież będzie jeszcze delikatniejsza dla skóry oraz będzie posiadała charakterystyczny dla naturalnego jedwabiu delikatny połysk. Rosnąca popularność odzieży z wełny merynosów i innych ras owiec sprawia, że jest ona coraz powszechniej dostępna w różnych sklepach. Należy mieć jednak na uwadze, jaką rzeczywiście zawartość wełny merynosów można znaleźć w danym produkcie, a także skąd ona pochodzi. Idealna byłaby ta z Nowej Zelandii, jednak również ta z innych krajów posiada bardzo dobre właściwości.

Chociaż odzież z czystej wełny merynosów (albo z dodatkiem innych włókien naturalnych wysokiej jakości) nie należy do najtańszych, to jednak fakt ten rekompensują całkowicie jej właściwości. Jeśli tylko będziemy odpowiednio o nią dbać, to posłuży nam przez wiele sezonów, a nie przez jeden, jak sweterek z akrylu. Z pewnością docenimy też komfort termiczny, jaki zapewnia taki materiał – będzie to warte każdej wyłożonej przez nas na ten zakup złotówki.