Odzież dla służb mundurowych

Mimo iż odzież wojskowa kojarzona była głównie z wierzchnimi warstwami umundurowania, spodniami i bluzami z materiałów o wysokiej wytrzymałości, w skład umundurowania wchodziły również elementy odzieży termoaktywnej. Wojskowe odmiany takowej odzieży należały do najwytrzymalszych, ale również najwygodniejszych rodzajów ubrań całorocznych, i mimo iż przeznaczone były głównie do noszenia pod właściwym umundurowaniem, często wykorzystywane były również jako odzież treningowa.

Termoaktywna odzież wojskowa

bezszwowa odzież taktycznaJednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wyposażenia termoaktywnego były koszulki typu combat shirt. Była to najbardziej podstawowa bezszwowa odzież taktyczna, stosowana bardzo szeroko przez wszelkie formacje mundurowe. Typowa koszula tego typu posiadała rękawy z cordury, zarówno w długim jak i krótkim wariancie, oraz tors wykonany z materiału termoaktywnego, elastycznego na tyle by móc swobodnie zakładać dodatkowo wierzchnią odzież. Elastyczna, cienka tkanina termoaktywna była jednak o wiele bardziej wytrzymała niż ta, która służyła do szycia odzieży sportowej, więc umożliwiała bezproblemowe noszenie każdego rodzaju kamizelki taktycznej, kuloodpornej czy dowolnego rodzaju oporządzenia bez ryzyka uszkodzenia materiału. Tkanina ta była również o wiele skuteczniejsza w regulacji temperatury, na tyle iż często użytkownicy nie zakładali odzieży wierzchniej podczas pracy w niesprzyjających warunkach pogodowych. Koszule combat shirt stanowiły bardzo częsty element kompletów mundurowych, i zazwyczaj były dopasowane wzorem kamuflażu i kolorem do konkretnego wariantu umundurowania. Bardziej standardowa odzież termoaktywna była również szeroko stosowana przez te formacje, które często pracowały w strefach o bardzo niskich temperaturach. W przeciwieństwie do cywilnej bielizny termoaktywnej, wojskowe warianty odzieży były zazwyczaj dopasowywane kolorystyką do przydziałowego umundurowania i nie posiadały żadnych jaskrawych elementów kolorystycznych, choć często były wzmocnione dodatkowymi warstwami materiału w miejscach najbardziej narażonych na przetarcia i możliwość rozerwania.

Najbardziej wyspecjalizowane warianty odzieży termoaktywnej posiadały również grubsze warstwy materiału w okolicy kolan czy łokci, służące jako dodatkowa ochrona owych miejsc, dopełniająca użycie ochraniaczy i nakolanników. Oprócz wysokiej wytrzymałości, odzież wojskowa znacznie lepiej regulowała temperaturę, osłaniając użytkownika przed zimnem, ale również przepuszczając rozgrzane powietrze, minimalizując dyskomfort przegrzania.