Odrobaczanie kotów – najważniejsze informacje

Wiele osób czuje się nieswojo na samą myśl o robakach. A jednak ważne jest, aby pomyśleć o tych pasożytach, szczególnie jeśli jest się właścicielem kota. Kociak może doświadczyć przykrych objawów takich jak spowolnienie wzrostu, uszkodzenie układu odpornościowego czy niedobory witamin i minerałów w wyniku działania robaków, ponieważ nie będzie w stanie wchłonąć wszystkich niezbędnych składników odżywczych z pożywienia. Dorosłe koty nie są tak wrażliwe na te pasożyty, ale należy wiedzieć, że odrobaczanie kota jest koniecznością.

Dlaczego należy odrobaczać kota?

odrobaczanie kota domowegoRobaki to pasożyty, którymi kocięta zarażają się poprzez mleko matki, a dorosły kot może zostać zainfekowany przez pchły lub kontakt z innymi zwierzętami. Glisty i tasiemce są najczęściej występującymi odmianami u kotów. Robaki mogą również przenosić się na ludzi. Niektóre rodzaje tych pasożytów, takie jak glisty, są bardzo niebezpieczne dla ludzi, zwłaszcza dzieci, które bawią się na obszarach odwiedzanych przez zwierzęta. To sprawia, że ​​odrobaczanie kota jest bardzo ważne. Zainfekowane koty nie mają zwykle żadnych widocznych objawów. Czasami można dostrzec białe robaki w kale lub wymiocinach, są to odcinki tasiemca wypełnione jajami. Przypominają one białe ziarna ryżu. Ciężka infekcja może powodować wszelkiego rodzaju objawy, takie jak nadmierne wymioty, biegunkę czy utratę masy ciała. Kociak może cierpieć na opóźnienie wzrostu lub obrzęk brzucha. W razie wątpliwości należy zawsze skonsultować się z weterynarzem. Ponieważ praktycznie wszystkie kocięta są zarażone glistą, ważne jest, aby odrobaczać kota w młodym wieku. Pierwsze odrobaczenia powinny mieć miejsce w wieku 4, 6 i 8 tygodni. Zaleca się powtórzenie leczenia w wieku 4 i 6 miesięcy. Dorosłe koty są mniej narażone na robaki niż kocięta, ale nadal muszą zostać odrobaczane. Zaleca się odrobaczanie kota domowego, który jest dorosły co 2 do 6 miesięcy za pomocą środka, który eliminuje zarówno glisty jak i tasiemca. Częstotliwość zależy od tego, czy kot regularnie wychodzi na zewnątrz. Należy poprosić lekarza weterynarii o spersonalizowane leki dla każdego kota.

Ponieważ kot może zarazić się robakami poprzez kontakt z zainfekowanymi jajami pcheł, ważne jest, aby oprócz odrobaczania, regularnie chronić kota również przed pchłami . Jeśli się tego nie zrobi, pchły i robaki będą się wzajemnie wspierać, co naraża kota na działanie obu pasożytów. W przypadku posiadania w domu również psa, on także powinien być regularnie odrobaczany, w przeciwnym razie może zarażać kota i odwrotnie.