Odpowiednia rolka do bramy

Jeżeli cisza, spokój i bezpieczeństwo odgrywają w naszym życiu kluczowe aspekty, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednim ogrodzeniem naszej posesji. Oprócz ogrodzenia, niezbędne będzie zamontowanie odpowiedniej bramy. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż bramy przesuwnej. Nie jest to wcale taka prosta sprawa jakby na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Aby nasza brama działała prawidłowo przez lata i nie generowała żadnych nieprzyjemnych dla ucha dźwięków, spełnić musimy kilka warunków.

Dlaczego rolki do bramy są tak ważne?

Rolki do bramGłównymi elementami, rzutującymi na poprawną pracę naszej bramy przesuwnej będą: Długość bramy w świetle, waga bramy, dopasowanie wózków z odpowiednią liczbą rolek do konkretnych rozmiarów szyn oraz tworzywo z jakiego te rolki zostały wyprodukowane. Jeżeli zastanawiamy się z jakiego tworzywa rolki kupić, aby odpowiednio współgrały z naszą bramą to musimy dokonać pewnego wyboru. Na polskim rynku występują dwa rodzaje rolek do bram. Pierwszą, są to rolki do bram z tworzywa sztucznego. Znajdują one zastosowanie do lekkich bram posesji domowych. Posiadają one nie dużą nośność, bo maksymalna waga bramy nie może przekroczyć 400 kg, jednak cieszą się bardzo dobrą opinią. Spowodowane jest to ich cichą pracą oraz długą żywotnością. Jest to zasługą tworzywa z jakiego zostały wyprodukowane czyli poliamidu. Jest to bardzo wytrzymałe tworzywo, które zapewnia pracę rolek po szynie bez ich ocierania się o profil bramy, zapewniając jej bezszelestne działanie na lata. Problem pojawia się w przypadku gdy musimy zamontować bramę, której łączna masa przekracza 500 kg. Niestety rolki tworzywowe mają zbyt małą nośność, a ich łożysko zostałoby dosłownie zmiażdżone przy takiej wadze. Do tego rodzaju bram należy zamontować wózki z rolkami metalowymi. Niewątpliwą wadą tych rolek jest kontakt metalowych części o metalowy profil bramy, powodując nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Są to jednak bardzo mocne i wytrzymałe rolki. Posiadają one zdecydowanie większą nośność od rolek tworzywowych, dzięki czemu potrafią unieść bramy ważące nawet 1000 kg. 

Nie możemy jednak zapomnieć o reszcie z czynników, bez których poprawne zamontowanie bramy będzie niemożliwe. Przy nieodpowiednim doborze wózka do rozmiaru bramy, pojawi się problem niedopasowania. Jeżeli wózki będą za duże, nie zmieszczą się w szyny bramy, jeżeli zaś zbyt małe, luz w szynie spowoduje szybkie zepsucie się wózków. Bardzo ważne jest również żebyśmy wiedzieli ile nasza waga waży. Im większa łączna masa bramy, tym większą liczbę rolek musimy zamontować.