Ochrona dzięki żaluzjom

Dla każdego z nas bardzo ważny jest komfort użytkowania budynku, a co się z tym wiąże, funkcjonalność. Z pewnością może nam to zapewnić odpowiedna osłona zewnętrzna dla okien. Chcąc sobie zagwarantować ochronę przed światłem słonecznym, temperaturą i wiatrem, warto pomyśleć o żaluzjach fasadowych, czy też roletach zewnętrznych. Jednak pojawia się pytanie, co lepiej wybrać.

Jaki wybór żaluzji będzie najlepszy?

żaluzje fasadoweZewnętrzną ochronę budynku mogą z powodzeniem zapewnić aluzje fasadowe. Ich główne zadania polegają na niwelowaniu potencjalnie szkodliwych oddziaływań atmosferycznych (takich jak śnieg, mróz, deszcz wiatr, słońce), a także zabezpieczaniu trwałości fasady. Ich konstrukcja składa się z paneli wykonanych z anodowanego lub lakierowanego aluminium, a także z specjalnych profili o dużej wytrzymałości. Dodatkowo żaluzje fasadowe posiadają odpowiednie systemy mocowania konstrukcji dostosowane do różnych rodzajów ścian oraz fasad. Z kolei większą popularnością cieszą się rolety zewnętrzne. Montowane na zewnątrz, mogą dodatkowo pełnić funkcję antywłamaniową. Jest to uniwersalne rozwiązanie, skuteczne w ochronie przed słońcem, nie jest jednak efektowne wizualnie. Gwarantuje za to pełną osłonę przed czynnikami zewnętrznymi i spojrzeniami sąsiadów. Główną zaletą żaluzji fasadowych jest ich wysoka odporność na silny wiatr. Poza tym najlepiej sprawdzają się w najcieplejszych okresach roku, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem i zapewniając komfort termiczny lokatorom. Co ciekawe, lamele potrafią pochłaniać nawet do 80% promieni słonecznych przed ich dotarciem do szyby. Niemniej jednak, szeroka ochrona przeciwsłoneczna zupełnie nie ogranicza widoku na zewnątrz. Dodatkowo możemy bez najmniejszego problemu regulować ilość i natężenie padającego do wnętrza światła. Możliwość tę zapewniam nam opcja ruchomych lameli. W zależności od konkretnych potrzeb można pomieszczenie rozświetlić lub całkowicie zaciemnić. Takiej właściwości pozbawione są rolety, co może być ważnym czynnikiem przy wyborze rodzaju osłony budynku. Słabszą stroną żaluzji fasadowych jest ich funkcjonalność w okresie zimowym. Możliwe są niewielkie redukcje utraty ciepła w pomieszczeniach. Z tego względu ich użyteczność termiczna jest w chłodniejszych porach roku ograniczona.

Zarówno żaluzje fasadowe, jak i rolety zewnętrzne, pozwalają coraz trwalej chronić fasady budynków. Pamiętajmy, że aby osiągnąć ten cel, należy przestrzegać zasad prawidłowego zarządzania systemem. Poza tym osłony zewnętrzne budynków to także ważny obiekt estetyczny. Odpowiednio dobrane są elegancką i atrakcyjną ozdobą różnego rodzaju budowli.