Niezwykła dekoracja wnętrz dzięki zastosowaniu sztukaterii

Sztukateria wewnętrzna najczęściej przyjmuje postać gipsowych elementów montowanych na ścianach oraz sufitach. Jej zastosowanie we wnętrzach sięga odległych czasów, a renesans tych elementów pojawia się w architekturze co jakiś czas. Dziś cieszy się ona niezwykłą popularnością zarówno w bardziej tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrzach. W odległych czasach sztukateria była oznaką przepychu i bogactwa właścicieli, dziś stanowi doskonały element ozdobny naszych domów. Jej montaż jest niezwykle łatwy i sprawny co również w dużej mierze przekłada się na jej popularność.

Zastosowanie sztukaterii wewnętrznej – zalety

sztukateria wewnętrznaW skład sztukaterii wewnętrznej wchodzi wiele elementów. Są nimi między innymi gzymsy, rozety, listwy przysufitowe czy pilastry. W obecnych czasach materiałem do jej produkcji nie jest jedynie gips. Możemy spotkać się także z elementami wykonanymi z pianki poliuretanowej, styropianu, styroduru, a nawet z drewna. Zaletą sztukaterii styropianowej jest jej niezwykła lekkość. Ponadto materiał ten jest bardzo łatwy w obróbce, możemy zatem uzyskać na nim dowolne wzory. Jego minusem jest niestety wysoka podatność na uszkodzenia. Z tego też względu dużo lepszym pomysłem będą sztukaterie poliuretanowe, wykonywane z pianki o różnej gęstości. Im większa gęstość – tym bardziej odporna na uszkodzenia powierzchnia. Jest ona wysoce odporna na wilgoć, promieniowanie UV, a także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Bez najmniejszych problemów możemy ją więc zastosować w pomieszczeniach narażonych na wysoką wilgotność, jak na przykład łazienka czy kuchnia. Warto również wspomnieć, że w obecnych czasach sztukateria wewnętrzna przyjmuje nie tylko bogato zdobione formy, ale również bardziej minimalistyczne, nadające się do nowoczesnych wnętrz. W tym przypadku doskonale sprawdzą się proste listwy ścienne lub przysufitowe, które nadadzą eleganckiego wystroju pomieszczeniom. Z kolei florystyczne wzory oraz wytłoczenia inspirowane antycznym stylem sprawdzą się znacznie lepiej we wnętrzach klasycznych bądź w stylu angielskim. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby bogate wzory łączyć z minimalistycznymi pomieszczeniami.

Dzięki sztukaterii wewnętrznej możliwe jest zaakcentowanie wybranych powierzchni oraz niektórych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Dzięki niej doskonale wyeksponujemy ogrzewający nasze wnętrza kominek, bądź nowoczesną, awangardową lampę sufitową. To właśnie ona sprawi, że będziemy mogli na swój własny sposób kreować przestrzeń, a nawet wpływać na optyczny odbiór rozmiarów pomieszczenia.