Mountain Terrain Bike – rowery górskie

 

Jazda na rowerze jest doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie swojego wolnego czasu. Podczas wykonywania tego rodzaju sportu najważniejszym sprzętem  jest oczywiście odpowiedni rower. Jeżeli bardziej cieszy nas wycieczka po trudniejszych terenach na przykład w lesie to najlepszym wyborem będzie rower MTB. Ten skrót pochodzi od angielskiego Mountain Terrain Bike. W Polsce taki rodzaj roweru nazywany jest potocznie góralem. Jakie cechy przemawiają za jego wyborem?

Rower górski MTB

górskie rowery mtbOsoby, które jeżdżą rekreacyjnie i dopiero zagłębiają się w ten świat, bardzo szybko orientują się, że ich rower górski nie ma nic wspólnego z modelem MTB. Mimo wspólnej nazwy zdecydowanie się od siebie różnią. Górskie rowery MTB zostały tak zaprojektowane, żeby sprawdzały się nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki takim rowerom z łatwością możemy pokonywać górskie ścieżki, specjalne tory przeszkód czy leśne szlaki. Jazda po kamieniach i wyboistych ścieżkach nabiera nowego znaczenia. Rowery takie są o wiele cięższe od tych zwykłych. Solidna konstrukcja sprawia, że mają lepszą przyczepność oraz są bardziej wytrzymałe. Rowery MTB dzielą się dodatkowo na podtypy, które dostosowane są do konkretnego rodzaju jazdy. Rowery Enduro są jednymi z popularniejszych rowerów zjazdowych. Są one niewielkie i mają krótką ramę. Wyposażone są w duże tarcze hamulcowe i solidną amortyzację. Szczególnie poleca się je podczas wycieczek w górach. Kolejnym typem są rowery allmountain. Uznawane są za uniwersalne rowery, które charakteryzują się swoją lekkością oraz bardzo dobrą amortyzacją. Nadają się one do zróżnicowanych zastosowań i można ich używać w maratonach, kolarstwie albo podczas wypraw górskich. Rowery typy FR są stosowane głównie przez profesjonalnych zawodników niż przez amatorów. Służą one wyłącznie do zjeżdżania i charakteryzują się swoim dużym ciężarem sięgającym nawet do 20 kilogramów. Wyposażone są w solidne hamulce hydrauliczne. Istnieje również podtyp rowerów MTB, który służy do wykonywania tricków i ewolucji. Rowery driftowe są małej konstrukcji, a dużą zaletą jest ich niska cena. Najlepszym wyborem dla początkujących będzie rower MTB typu Hardtail. Są one najbardziej uniwersalne, lekkie i można ich używać do różnorodnych zastosowań. Oryginalne rowery MTB nie będą kosztowały kilkaset złotych, a ich podejrzanie niska cena powinna nas uświadomić, że nie mamy do czynienia z prawdziwym rowerem MTB.

Tak jak widać oferta rowerów MTB jest szeroka i zróżnicowana. Na rynku są dostępne rowery tego typu, które doskonale nadadzą się dla profesjonalnych rowerzystów, którzy zajmują się tym sportem zawodowo, jak i dla amatorów, którzy lubią cieszyć się przyjemną jazdą po leśnych i górskich terenach. Dlatego też przy wyborze należy kierować się jego rodzajem, ale również marką oraz detalami technicznymi. Warto również wiedzieć, że charakterystyczna jest również cena takich rowerów.