Montaż eleganckich nagrobków

W każdej rodzinie, wraz z upływem czasu, spotykamy się z problemem wyboru pomnika nagrobnego dla kogoś z naszych bliskich. Jest to temat trudny i smutny. Wówczas to, co wydawało się oczywiste, staje się dość dużym problemem – wybór odpowiedniego materiału, wielkość nagrobka i jego treść, czyli wszystko to, co składa się na całościowy wygląd pomnika.

Najlepszy nagrobek dla Ciebie

nagrobki montaż toruńPierwszą i najważniejszą kwestią w wyborze nagrobka jest dobór odpowiedniego surowca. Obecnie, na polskim rynku mamy do dyspozycji całą paletę kamieni naturalnych, są to przede wszystkim granity, marmury, wapienie, trawertyny, piaskowce i lawy wulkaniczne. Sięgnąć możemy praktycznie po każdy z nich, jednak nie wszystkie mogą okazać się właściwym wyborem. Musimy wziąć pod uwagę zmieniające się warunki klimatyczne, mroźne zimy i kwaśne deszcze. Najczęściej wybierane granity bronią się najskuteczniej. To one z upływem lat wciąż wyglądają jak nowe, zachowując poler i kolor. Alternatywą dla granitu jest marmur. W przypadku marmuru należy pamiętać, że jego właściwości użytkowe nie są tak wysokie, jak granitu. Trzeba go zabezpieczyć specjalną chemią kamieniarską, która zapewni jego trwałość nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Wiele osób decyduje się na umieszczenie zdjęcia lub portretu zmarłego w celu łatwiejszej identyfikacji grobu. Fotografie są wykonywane na porcelanie, mogą być kolorowe, czarno – białe lub w odcieniu sepii. Obecnie spotykamy się z następującymi rodzajami nagrobków: grobowce rodzinne (krypty), groby pojedyncze lub podwójne, ziemne, dziecięce, urnowe i kolumbaria. Coraz częściej, zwłaszcza na cmentarzach komunalnych, możemy spotkać się z możliwością kupna miejsca pochówku po nieopłaconym pomniku, jednakże z określonym już wymiarem nie większym niż 120 x 60 cm. Nagrobki montaż Toruń, które nie posiadają wmurowanych krypt, wymagają odpowiednio ułożonego gruntu (zaleca się stawianie pomnika nie wcześniej niż pół roku od chwili pogrzebu), na który kładzione są betonowe legary oraz rama o właściwych wymiarach, stanowiąca fundament pomnika nagrobnego. 

Ceny nagrobków różnią się pod względem wyboru materiału, a także rozmiaru grobu oraz regionu wykonania usługi. Najmniej zapłacimy za nagrobki chińskie, które dorównują w jakości i wykonaniu polskim, ich ceny zamykają się w przedziale od 3000 do 4500 tysięcy zł. Nagrobki wykonane z krajowego lub importowanego kamienia kolorowego kosztują od 4000 do nawet 9000 tysięcy zł. Około 10 tysięcy zł zapłacimy za nagrobek wykonany z czarnego granitu.