Moda na grawerowane prezenty

Z chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej w naszym życiu społecznym i indywidualnym nastąpiło wiele zmian dużych i małych. Niektóre z nich ewoluowały wraz ze zmianami formalnymi czy strukturalnymi. Przykładem może być fakt, że od kiedy pojawił się pesel, jako znak indywidualnej identyfikacji, rozpowszechnił się zwyczaj obchodzenia urodzin. Poprzednio w większości kraju celebrowane były imieniny. Obecnie bardziej zaradni obchodzą urodziny i imieniny.

Na czym wykonywać grawer?

kufle do piwa z graweremSwiętowanie urodzin czy imienin wiąże się z prezentami. Uczestnicząc w uroczystościach, obdarowujemy jubilata lub solenizanta prezentami. Wybierając prezenty kierujemy się, jak w wielu innych wyborach, modą. Aktualnie obdarowujemy bliskich „na bogato” albo „na wesoło”. W jednej i drugiej grupie znajdują się przedmioty, które można dodatkowo ozdobić grawerowanym napisem, czy inicjałami, a to jest super modne. Tak więc jubilat może dostać złoty markowy zegarek z wygrawerowanymi inicjałami, albo kufle do piwa z grawerem, koniecznie śmiesznym. Trzeba przyznać, że w obu wariantach prezentowych można wykazać się inwencją i oryginalnością. A to ważne, bo taki oryginalny prezent, jak i darczyńca będą dłużej zapamiętani, a ponadto będzie można ten prezent z dumą pokazać na portalach społecznościowych. Mając zaproszenie na imprezę imieninową, czy też urodzinową trzeba zawczasu pomyśleć o prezencie, najlepiej takim, na którym można wygrawerować odpowiedni napis, lub ograniczyć się do inicjałów. Grawerować można na szkle, na metalu, na kamieniu i na drewnie. Wobec tego prezent musi być wykonany z takiego surowca lub wyposażony w jakiś element, nadający się do grawerowania. Pierwotnie technika grawerowania stosowana była tylko wobec metali, z czasem zaczęto ją stosować wobec innych surowców. Oprócz indywidualnych prezentów, jest cała gama wyrobów z metali szlachetnych, szkła i kryształu, będących oficjalnymi nagrodami i wyróżnieniami, czyli puchary, patery, ozdobne talerze i wazony, które są opatrzone grawerowanymi napisami. Dedykacja jest wygrawerowana bezpośrednio na przedmiocie lub na metalowej plakietce doczepianej do nagrody.

Te nagrody raczej nie są przedmiotami użytkowymi. Zwykle stanowią element dekoracyjny najwyższej półki w domu zwycięzcy. Technika grawerowania jest jedną z najstarszych technik obróbki metalu. Najdłużej była wykorzystywana w drukarstwie. W ten sposób przygotowywano czcionki drukarskie do druku książek, gazet itp. Żmudną pracę grawerów, obecnie zastępuje laser, a jego wykorzystanie jest znacznie szersze, a czas wykonania danej pracy zupełnie nie porównywalny.