Metody usuwania tatuaży klasycznych

Decyzja o usunięciu tatuażu może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej usuwane są tatuaże wykonywane metodami chałupniczymi, całkowicie nieestetyczne i bardzo często przeszkadzające samemu posiadaczowi. Tatuaże mogą być również niemile widziane w miejscach pracy, lub też wywoływać złe skojarzenia, dlatego też ich usunięcie jest dla wielu osób priorytetowym zajęciem, zwłaszcza ze względów zawodowych.

Sposoby usuwania klasycznych tatuaży

usuwanie tatuażuUsunięcie tatuażu może być wykonane wieloma metodami, w tym kilkoma które zostały wprowadzone dopiero od niedawna. Najbardziej podstawową i najmniej popularną metodą jest chirurgiczne usunięcie tatuażu, które przez wiele lat było bodaj jedynym sposobem na pozbycie się niechcianej ozdoby na skórze. Jak sama nazwa wskazuje, owa metoda wymaga chirurgicznego usunięcia warstwy skóry z miejsca w którym został nałożony tatuaż, aczkolwiek nie jest ona najbardziej estetyczna, i zwykle wymaga dużej ostrożności po wykonaniu, jak wszystkie zabiegi chirurgiczne. Laserowe usuwanie tatuażu jest natomiast najczęściej stosowaną i bodaj najbezpieczniejszą metodą, rekomendowaną przede wszystkim do oczyszczania skóry z tatuaży profesjonalnych o niewielkiej powierzchni. W zależności od wielkości tatuaży oraz intensywności zastosowanych barwników, taka metoda może jednak wymagać nawet kilkunastu zabiegów, aczkolwiek w przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego jest ona całkowicie bezpieczna i skuteczna, a na dodatek nie powoduje powikłań zdrowotnych oraz nie pozostawia blizn. Jednym z mniej standardowo wykonywanych zabiegów jest również naświetlanie tatuaży silnym światłem ultrafioletowym, powodującym rozpad barwnika tatuażu, aczkolwiek w odróżnieniu od laserowego naświetlania, promienie ultrafioletowe mogą podrażniać skórę i powodować jej przebarwienia, a nawet wywoływać powstawanie blizn w miejscu zabiegu.

Osoby które z jakiegokolwiek powodu nie mogą skorzystać z bezpośrednich metod usuwania tatuażu mogą zdecydować się natomiast na chemiczne usuwanie barwnika ze skóry, choć podobnie jak w przypadku naświetlania ultrafioletem jest to niestandardowy sposób usuwania atramentu, i zalecany jest wyłącznie po konsultacji z dermatologiem. W przypadku gdy żadna z powyższych metod nie przyniesie oczekiwanego skutku lub też jest niemożliwa z przyczyn zdrowotnych, osoby chcące pozbyć się ozdób mogą natomiast zdecydować się na zakrycie tatuażu barwnikiem dopasowanym do koloru skóry. Jest on wprowadzany dokładnie tak samo jak tatuaż, i najczęściej wymaga kilku zabiegów do całkowitej skuteczności.