Męska odzież dla odtwórców

Uczestnicy pokazów historycznych często bywają zaskoczeni zróżnicowaniem odzieży, jaką noszą rekonstruktorzy wczesnego średniowiecza. Nadal bowiem obecne jest przekonanie, głównie zawdzięczane filmom pseudohistorycznym, iż odzież średniowieczna była bardzo prymitywna i zwykle utrzymana w ziemistych kolorach bez wyrazu. Wśród odtwórców wczesnego średniowiecza można natomiast zobaczyć ubrania barwione w najróżniejsze kolory, i ozdabiane bardzo imponująco.

Męskie stroje odtwórców średniowiecznych

stroje historyczne męskie dla rekonstruktorówOdzież musi być wykonywana całkowicie tradycyjnymi metodami z materiałów używanych w danej epoce by móc być uznaną za pełnoprawną rekonstrukcję elementu stroju. Odzież rekonstrukcyjna jest więc możliwie jak najwierniej odwzorowywana na podstawie znalezisk i ikonografii, aczkolwiek może być dopasowana do gustu samego jej posiadacza, jeśli tylko jej wykonanie nadal pozostaje w granicach możliwości średniowiecznych rzemieślników. Ubrania mogą być więc barwione naturalnymi metodami, obszywane drogimi materiałami, jeśli tylko postać odtwarzana przez rekonstruktora może na takowe sobie pozwolić, lub uzupełniane ozdobami i zawieszkami. Zapożyczanie elementów z różnych krojów nie jest już tak częstą praktyką jak jeszcze kilka lat temu, gdyż rzemieślnicy dokładają wszelkich starań by odzież była jak najbardziej zgodna z oryginałem, nawet co do najmniejszych szczegółów, takich jak choćby szerokość i metoda wykonania szwów, zwykle niewidocznych podczas normalnego noszenia ubrania. Najlepsze stroje historyczne męskie dla rekonstruktorów pochodzą spod ręki rzemieślników działających w ruchu odtwórczym. Owi rzemieślnicy niejednokrotnie posiadają ogromny zasób materiałów źródłowych, na których podstawie wykonują odzież na zamówienie, więc każdy element stroju, nawet najbardziej niestandardowy czy spersonalizowany może być zgodny z historycznymi normami epoki, z której pochodzi pierwowzór.

Męska odzież jest zazwyczaj o wiele prostsza niż stroje damskie, składa się z mniejszej ilości elementów, i może być wykonana o wiele szybciej, gdyż bardzo często zdarza się iż jest ona znacznie mniej wystawna, zwłaszcza jeśli rekonstruktor zajmuje się aktywnie rzemiosłem czy pracą w obozowym warsztacie, gdzie ubranie służy jako odzież robocza i wystawione jest na bardzo ciężkie warunki. Najbardziej imponująco ozdobione stroje noszone są przez postacie zamożne, aczkolwiek nawet takie postacie posiadają odzież codzienną, i zakładają bogate ubrania wyłącznie na szczególne okazje, biesiady czy otwarcie imprezy historycznej.