Uczestnicy pokazów historycznych często bywają zaskoczeni zróżnicowaniem odzieży, jaką noszą rekonstruktorzy wczesnego średniowiecza. Nadal bowiem obecne jest przekonanie, głównie zawdzięczane filmom pseudohistorycznym, iż odzież średniowieczna była bardzo prymitywna i zwykle utrzymana w ziemistych kolorach bez wyrazu. Wśród odtwórców wczesnego średniowiecza można natomiast zobaczyć ubrania barwione w najróżniejsze kolory, i ozdabiane bardzo imponująco.
Męskie stroje odtwórców średniowiecznych
Odzież musi być wykonywana całkowicie tradycyjnymi metodami z materiałów używanych w danej epoce by móc być uznaną za pełnoprawną rekonstrukcję elementu stroju. Odzież rekonstrukcyjna jest więc możliwie jak najwierniej odwzorowywana na podstawie znalezisk i ikonografii, aczkolwiek może być dopasowana do gustu samego jej posiadacza, jeśli tylko jej wykonanie nadal pozostaje w granicach możliwości średniowiecznych rzemieślników. Ubrania mogą być więc barwione naturalnymi metodami, obszywane drogimi materiałami, jeśli tylko postać odtwarzana przez rekonstruktora może na takowe sobie pozwolić, lub uzupełniane ozdobami i zawieszkami. Zapożyczanie elementów z różnych krojów nie jest już tak częstą praktyką jak jeszcze kilka lat temu, gdyż rzemieślnicy dokładają wszelkich starań by odzież była jak najbardziej zgodna z oryginałem, nawet co do najmniejszych szczegółów, takich jak choćby szerokość i metoda wykonania szwów, zwykle niewidocznych podczas normalnego noszenia ubrania. Najlepsze stroje historyczne męskie dla rekonstruktorów pochodzą spod ręki rzemieślników działających w ruchu odtwórczym. Owi rzemieślnicy niejednokrotnie posiadają ogromny zasób materiałów źródłowych, na których podstawie wykonują odzież na zamówienie, więc każdy element stroju, nawet najbardziej niestandardowy czy spersonalizowany może być zgodny z historycznymi normami epoki, z której pochodzi pierwowzór.
Męska odzież jest zazwyczaj o wiele prostsza niż stroje damskie, składa się z mniejszej ilości elementów, i może być wykonana o wiele szybciej, gdyż bardzo często zdarza się iż jest ona znacznie mniej wystawna, zwłaszcza jeśli rekonstruktor zajmuje się aktywnie rzemiosłem czy pracą w obozowym warsztacie, gdzie ubranie służy jako odzież robocza i wystawione jest na bardzo ciężkie warunki. Najbardziej imponująco ozdobione stroje noszone są przez postacie zamożne, aczkolwiek nawet takie postacie posiadają odzież codzienną, i zakładają bogate ubrania wyłącznie na szczególne okazje, biesiady czy otwarcie imprezy historycznej.