Lekcja o rusztowaniach

Temat budownictwa jest bardzo obszerny, ale dotyczy każdego z nas. Od małego bawimy się klockami i próbujemy skonstruować duże domy lub wieże. Większość starszych osób bierze się za roboty budowlane, mimo że nie mają o tym pojęcia. Jest to dosyć niebezpieczne podejście, ponieważ na budowie w tych czasach jest bardzo dużo wypadków. Są one spowodowane właśnie brakiem umiejętności lub brakiem myślenia w danym momencie.

Coś co każdy powinien wiedzieć o rusztowaniach

rusztowaniaPrace wykonywane na wysokościach wymagają nie tylko przestrzegania zasad BHP, lecz również doboru odpowiedniego sprzętu. Chcąc bezpiecznie wykonać remont elewacji czy zrobić nowy sufit mieszkaniu zlokalizowanym w kamienicy warto szczególną uwagę zwrócić na rusztowania, które znacznie ułatwią takie czynności. Rusztowania są coraz częściej stosowane w życiu codziennym. Niestety bardzo mało osób wie o tym, że istnieje wiele rodzajów rusztowań i każde służy do czegoś innego. Stosowanie odpowiednich rusztowań jest bardzo ważne, bo należą one do dosyć niebezpiecznego sprzętu. Jeżeli jest ono dosyć wysokie, należy mieć założone szelki, które chronią nas przed spadkiem z wysokości. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiego rusztowania użyć do danej roboty, można sięgnąć po pomoc do specjalisty lub poczytać o tym trochę w internecie. Zajmie to naprawdę mało czasu, a może nam to pomóc uniknąć nieciekawych zdarzeń. Teraz jest mnóstwo firm, które wynajmują rusztowania i to jest chyba najlepsza opcja. Przed każdym użyciem trzeba dokładnie sprawdzić rusztowanie oraz poprosić o pomoc przy złożeniu go. Najlepiej jakby pomagała nam osoba, która się na tym zna. Praca na dużym rusztowaniu jest dopuszczalna dopiero po dokonaniu jego odbioru technicznego. Każdy użytkownik rusztowania powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie niosą ze sobą niektóre samowolnie dokonywane czynności związane z konstrukcją rusztowania. Należy do nich przebudowa konstrukcji, której może dokonać jedynie monter z uprawnieniami do montażu i demontażu rusztowania. Praca na nich jest bezpieczna, pod warunkiem, że podesty łączące poszczególne elementy są stabilne, a całe rusztowanie zostało poprawnie zamontowane na równym i stabilnym podłożu. Należy też pamiętać, iż prace na znacznych wysokościach powinni wykonywać pracownicy, którzy posiadają do tego stosowne kwalifikacje.

Przed wykonywaniem jakichkolwiek robót, najlepiej zgłosić się do osób, które się na tym znają. Praca na wysokościach jest bardzo niebezpieczna, a wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Niestety coraz więcej osób umiera przez takie rzeczy. Naprawdę uważam, że lepiej poświęcić trochę czasu na doinformowanie się, a potem brać się za takie poważne rzeczy, bo można mieć potem dużo problemów, a przecież nikt ich nie lubi.