Koszty założenia centralnego ogrzewania

Coraz częściej widok pieców kaflowych w domu jest zaskoczeniem. W dwudziestym pierwszym wieku trudno wyobrazić sobie, by w domach jednorodzinnych, blokach i kamienicach ludzie ogrzewali się za pomocą starodawnych pieców. Co prawda, wiele osób wciąż tak robi i nie ma w tym niczego złego, a niektórzy montują piec jako dodatkowe źródło ciepła, jak kominek, ale znacznie częściej w domach jest zakładane centralne ogrzewanie.

Wydatki poniesione przy zakładaniu centralnego ogrzewania

polecane centralne ogrzewania na ŚląskuIdea centralnego ogrzewania opiera się na źródle ciepła, w tym przypadku pieca, do którego, za pomocą wielu rurek umiejscowionych w domu jest doprowadzana podgrzana woda do kaloryferów. Niezależnie od tego z czego zrobione są grzejniki, bo mogą one być żeliwne, aluminiowe lub stalowe, ważne, żeby dawały ciepło i szybko ogrzewały oziębione powietrze w pokoju. Fachowcy, którzy zakładają polecane centralne ogrzewania na Śląsku podłączają do kotła liczne pompy, zawory i grzejniki. Ich cena jest uzależniona od cen dostawcy i wyboru odpowiedniego wykończenia wszystkich rurek. Sam piec nie ma jednej ceny, gdyż może być opalany na wiele sposobów. Na południu Polski zachęca się ludzie do tego, by inwestowali w ekologiczne kotły, które są opalane eko groszkiem lub pelletem. Za odpowiedni obiór ciepła z paleniska odpowiedzialny jest płaszcz wodny. Co do pomp, to jedna rozprowadza ciepłą wodę od położonego w piwnicy lub innym pomieszczeniu kotła do bojlera i kaloryferów, a druga dba o równomierne rozłożenie ciepła w każdym zakamarku domu. Nie do każdego rodzaju zabudowy skierowane jest każde centralne ogrzewanie. Na przykład, w ogrzewaniu grawitacyjnym bardzo dużą rolę odgrywa siła przyciągania ziemskiego. Kocioł i grzejniki muszą znajdować się w niewielkim odstępie od siebie, do tego na tym samym poziomie. Wtedy nie tak ważny jest stały dostęp do energii elektrycznej i piec może działać bez prądu. Jednak jest to rodzaj co, z którego bardzo rzadko się korzysta, ze względu na duże koszta projektu. Dlatego najrentowniejszy jest model pieca z pompą, gdyż wtedy można ogrzać zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe.

Dla każdego, kto buduje dom i zakłada centralne ogrzewanie bez posiadania doświadczenia w tej dziedzinie może być trudno sprostać zadaniu. Dlatego zakładając nowe ogrzewanie należy dobrze przemyśleć, na ile można pozwolić sobie na samowolkę, a kiedy przyda się nam fachowa pomoc specjalistów. Trzeba też pamiętać, że taka instalacja wymaga odpowietrzania grzejników, co również jest kosztowne.